We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Türk Akımı Nedir, Ne Değildir?

11 0 0
20.11.2018

Putin dün Türkiye’deydi. Türk Akımı projesinin denizin altından geçen bölümünün tamamlanması nedeniyle düzenlenen törene katıldı.

Öncelikle hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Bu tören vesilesi ile Türkiye’nin enerji ile ilgili sorunları bir kere tartışıldı, masaya yatırıldı.

Peki, nedir Türk Akımı? Türkiye’ye hem ekonomik hem de siyasi açıdan katacağı değerler var mıdır? Varsa bunlar nelerdir? İsterseniz kısaca bu noktalara değinmeye çalışalım.

Öncelikle Türk Akımı projesinin Putin tarafından 2014 yılında gündeme getirildiğini hatırlamakta fayda var. Birbirine paralel, Karadeniz altındaki kısmı 937 km olan toplamda ise 1100 km’ye ulaşan boru hattından bahsediyoruz. Hattın birisi Türkiye’ye, diğeri ise Avrupa’ya gaz ulaştırmak için planlandı. Bu projenin yatırımları Rusya tarafından yapıldı.

Türk Akımı’nın hayata geçirilmesinin gerekçesi ise Rusya’nın Avrupa’ya gaz ihracatı için 2014 yılı öncesi Bulgaristan üzerinden yapmayı planladığı Güney Akımı projesinin AB tarafından engellenmesiydi. Yani Putin Batılı ülkelere karşı Türkiye üzerinden kendisine bir alan açmak adına bu projeyi teklif etti. Bununla birlikte Ukrayna ile ilgili yaşanan tartışmalar ve Kırım meselesi de Türk Akımı projesinin........

© Milli Gazete