We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Suriyeliler meselesine nasıl bakılmalı?

4 0 0
14.07.2019

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün 13 Haziran 2019 tarihi itibarıyla açıkladığı verilere göre Türkiye’deki kayıtlı Suriyeli sayısı bir önceki aya göre 6 bin 907 kişi artarak toplamda 3 milyon 613 bin 644 kişi olmuş. Böylesine bir nüfus hareketliliğinin dünyada çok nadir görülebilecek ölçekte olduğunu kabul etmeliyiz. Ülkemizde uluslararası koruma altında olan insan sayısı 2011 yılında 60 bin civarındayken, bu sayı bugün neredeyse 65-70 kat artmış durumdadır. Bu orandaki artış elbette sıradan bir olay değildir. Bu kadar çok sayıda insanı kabul eden bir toplumun hiçbir şey olmamış gibi hayatına devam etmesini beklemenin hayatın gerçekleriyle örtüşmeyeceğinin de bilinmesi gerekir.

Peki, bu soruna nasıl yaklaşılmalı, çözüm için neler yapılmalıdır?

1- Bizden çok daha az mülteci/sığınmacı kabul eden ülkeler, “acil eylem planları” yaparak soruna uzun vadeli çözümler üretme yoluna gidiyorlar. Mesela Almanya gibi gelişmiş bir ülke 1 milyona yakın mülteci kabul etmesine rağmen, yaptığı plan ile bu durumu kendisi için avantajlı hale getirme yoluna girmiştir. Bu zamana kadar eksiğiyle fazlasıyla önemli işler yapıldığını göz ardı etmeden ifade etmeliyiz ki, bir an önce uzun vadeli stratejik bir plan ortaya konulmalıdır.

2- Devlet duygusallığı kaldırmaz. Sorunlara duygusal çözümler ancak günü kurtarır. Hatta sorunları zamana yayarak büyümesine sebep bile olabilir. Soğukkanlı olmak önemlidir. Popülizm bu tür konular........

© Milli Gazete