We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Suriye’de Yelkenleri Suya İndirmek

5 0 0
25.12.2018

Trump’ın Suriye’den çekilme kararı gündemin ana konusu haline geldi. Bundan önce olduğu gibi yine kimi çevreler birden zafer naraları atmaya başladılar. ABD’yi Suriye’ye hangi koşullar ve yaşanmışlıklar getirmişti sorusunu ne sormak, ne de o günleri hatırlamak istiyorlar.

Şimdi sanki ABD ile Eğit-Donat stratejisi çerçevesinde Suriye’deki yangına benzin taşınmamış gibi bir hava estiriyorlar. En baştan söyleyeyim. Şayet ABD Suriye’den en azından iç savaş öncesi durumdaki pozisyonuna geri dönmek için çekildiyse bundan ancak memnuniyet duyulur ve bu bölgemiz için çok önemli bir gelişme olarak düşünülebilir. Fakat ortadaki bazı sorular bu çekilme konusunda daha temkinli bir dil kullanmanın en doğru yaklaşım olacağını gösteriyor. Çünkü ABD Suriye’de yerel güç olarak tarif ettiği YPG’ye bu zamana kadar 20 bin TIR’dan fazla silah desteği verdi. En son ikisi yeni olmak üzere 20’den fazla askeri üs yaptı.

ABD çekilirken getirdiklerimi de götürüyorum demediğine göre bu çekilme sadece fiziki asker varlığını Suriye’den çekmek ama diğer alanlardaki etkisini devam ettireceği anlamına gelmez mi? Ayrıca bilindiği gibi Trump seçimlerde Suriye’den çekileceğini........

© Milli Gazete