We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Rusya, Türkiye ve Enerji

13 0 0
09.12.2018

Geçtiğimiz Perşembe günü Anadolu Ajansı ve Rus Haber Ajansı TASS’ın Beşiktaş Feriye Palace’da ortaklaşa düzenlediği “Enerji Uzmanları Yuvarlak Masa Toplantısı”na katıldım. Toplantı hem Rusya’dan hem de Türkiye’den alanında uzman kişilerin konuşmacı olarak katıldığı iki ayrı oturum şeklinde planlanmıştı.

Birkaç ana başlık üzerinden o gün orada konuşulanları sizlerle paylaşmak isterim.

En önemli tespitlerden birisi Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin enerjiye olan ihtiyaçlarının sıradan bir ticari konu değil, hayati bir mesele olduğunun vurgulanmasıydı. Özellikle sanayide ucuz enerjiye ulaşım imkânlarının ülkelerin geleceklerini doğrudan etkileyeceğinin su götürmez bir gerçek olduğu ifade edildi.

ABD’nin kaya gazında ihracatçı konumuna gelmesinin, küresel ölçekte yeni bir rekabet alanını daha doğurduğu belirtildi. Enerji kaynaklarına ulaşım konusunda yaşanan zorlukların yanında, kaya gazı gibi ortaya çıkan her arzın sürekli artan ihtiyaçlardan dolayı kendi talebini doğurduğu yorumları yapıldı.

Doğalgazın 21.Yüzyılın altını olarak nitelendirilebileceği söylendi. Şu anda Avrupa Birliği ile Rus gaz şirketi Gazprom arasında devam eden restleşmenin, Rusya’yı etkilemesinin mümkün olmadığı çünkü Avrupa’nın gaz konusunda Rusya’yla köprüleri........

© Milli Gazete