We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Nijerya’ya  döşenen mayın

9 0 0
09.10.2018

Nijerya yaklaşık 200 milyonluk bir ülke. Zengin petrol ve doğalgaz yataklarına sahip. 1960 yılında bağımsızlıklarını kazandılar. Tam olarak işletilemese de geniş tarım arazileri var. Ülkede 250’den fazla etnik kimlik bulunuyor. Afrika’nın en kalabalık Müslüman nüfusu Nijerya’da yaşıyor. Müslümanlar nüfusun yüzde 50’sini oluşturuyor. Ülkenin yüzde 40’ı Hıristiyanlardan müteşekkil. Kalanlar ise yerel dinlere inanan insanlardan oluşuyor.

Nijerya dünyada petrol rezervinde 8, doğalgazda ise 9. sırada. Aynı zamanda Nijerya Petrol İhraç Eden Ülkeler (OPEC) üyesi bir ülke ve diğer bazı örneklerinde de olduğu gibi başını kaldırmaya fırsatı olmasın, sürekli bir problemle boğuşsun diye hedefe konulmuş durumda.

Günümüzde terör örgütleri emperyalistlere alan açan birer öncü kuvvet gibi bir misyonla hareket ediyorlar diyoruz ya, işte Nijerya’da da aynı durum söz konusu. Bu açıdan bu amaca hizmet eden ve 2002 yılında kurulan Boko Haram terör örgütü de Nijerya’nın kuzey kesiminde etkisini yıllardan beri sürdürüyor. Peki, ne demek Boko Haram? Örgütün adının tam açılımı, “Batı tipi eğitim haram” demek. Neden bu isimle böyle bir örgüt kurulmuş? Geçmişte Nijerya sömürgeyken, hatta........

© Milli Gazete