We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Makamın Cahile Yaptığı Kötülüğü

9 0 0
20.08.2019

Yüz Aslan Yapabilir mi?

Liyakat prensibinin düşmanı olan, güveni temelinden sarsan akraba, arkadaş, dost kayırmacılığı günümüzde hâlâ yaygın bir davranış modeli ama artık bu tür anlayışlar çok gerilerde kalmalıydı.

Hep tekrar ettiğimiz bir gerçek var; devlette, kurumlarda birlik ve dayanışmayı sağlayabilmenin en vazgeçilmez kuralı ehliyet ve liyakate dayalı bir sistemin kurulmasıdır. Ancak bu şekilde elitizm gibi uygulamaların önüne geçilebilir. Dışarıdan gelebilecek her türlü ekonomik, siyasi veya kültürel saldırılara karşı toplumların bir arada ve güvenli bir şekilde kendilerini koruyup savunabilmeleri için de, liyakatin olması temel bir zorunluluktur. Sporda, takım oyunlarında bile eğer oyuncular liyakat yerine kulüp başkanı veya kulübün antrenörüne yakınlıkları ile forma şansı bulabiliyorlarsa, böyle takımların çok da başarılı olamayacakları aşikârdır.

Öte yandan sağlıklı demokrasilerde, bireylerin temel hak ve özgürlükleri ön plana çıktığı için, insanlar haklarının yenildiğini veya hak etmedikleri muamelelere maruz kaldıklarını düşünürlerse, toplumsal ve sosyal düzendeki bu rahatsızlık, rejimi bile olumsuz etkileyebilecektir. Bireylerin hak etmeden belirli makamlara getirilmesi, onları, kendilerine o yetkileri verenlere........

© Milli Gazete