We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Gençlere

7 0 0
18.12.2018

Şehbenderzade Filibeli Ahmet Hilmi’nin “Darülfünun Efendilerine” alt başlığı ile “Gençlere” hitaben kaleme aldığı bir kitabı var. Kitap, “Efendiler, vatan ve milletimizi yüceltmek için, mevcut felsefi mesleklerden hangisini seçmenin bana uygun olacağını soruyorsunuz. Bilmem ki, bu sorunun her insaflı vicdanı ezecek kadar ağır olduğunu düşündünüz mü?” sorusuyla başlıyor. Sonra, “Medeni hayatta en lazım ve adeta lüzumu zaruret derecesinde olan şey, fikirler ve amellerde sağlam bir usule bağlı kalmaktır” diye ilk tavsiyesini yaparak devam ediyor.

Aslında bu ifadesiyle ‘usul esasa mukaddemdir’ ifadesini biraz açmış oluyor.

Usulün önemini öylesine öne çıkarıyor ki, “Usulsüzlüğün uğursuz sonuçlarından birisidir ki, Doğu’nun serveti ve zekâsı yok olup gidiyor’ diyerek usule itibar edilmemesinin hangi sonuçları doğurduğunu acı bir şekilde ortaya koyuyor.

Filibeli Ahmet’in 1914 yılında vefat ettiğini hatırlarsak kitabında, “Şimdiki halimiz” Nasılız? sorusunun cevabının merak uyandırdığını kabul etmemiz gerekir. Bu soruya yanıt verirken, “Efendiler, şimdiki halimizi şu birkaç söz ifade eder fikrindeyiz; Birçok güzel temennilere sahip,........

© Milli Gazete