We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

G-20’ler ve Bir Uçtan Diğerine Savrulmak

4 0 0
02.07.2019

Japonya’nın Osaka kentinde iki gün süren G-20 Zirvesi’nin sonunda belki ev sahibi ülkenin Başbakanı Shinzo Abe başarılı bir toplantı süreci geçirdiklerini iddia edebilir. Ancak ABD-Çin ticaret savaşlarının olanca şiddetiyle devam ettiği, dünyanın en zengin ülkelerinin insanlığı ilgilendiren temel problemlerle ilgili ortak bir tavır geliştiremedikleri bir ortamda başarı ifadesi altı boş bir temenniden öteye geçemiyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in zirve öncesi “liberalizmin sonu” ile ilgili ortaya attığı iddialar ise Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk’ın tepkisini çekmiş ve Tusk “günümüz toplumlarının içine kapanıp tek tipleşmesinin otoriterleşmeye” sebep olacağını ifade etmişti. Putin’in bu sözleri aslında daha önce bu köşede anlatmaya çalıştığımız dünyanın evirildiği yeri göstermesi açısından önemlidir. Şimdi uluslararası ilişkileri aslında iki ana başlık belirliyor; birincisi güvenlik endişesi, ikincisi ise gıdaya ulaşım. Diğer sorunlar artık tartışmaların merkezinde değil. Yani ortada bir problem olduğu açık ancak ne Tusk’ın temsil ettiği Batı dünyasının, ne de Putin’in liberalizme alternatif olarak sunduğu teklifin çözüm olamayacağı da ortadadır.

Hem G-20 gibi tabiri caizse “Zenginler Kulübü” üyesi olup hem de sadece kendi ülkesinin çıkarlarını her şeyin ama her şeyin üzerinde görmek anlaşılır bir yaklaşım değildir. Benzer şekilde İsviçre’nin Davos kentinde toplanan Dünya Ekonomi Forumu davetlileri genellikle dünyanın geri kalanını nasıl daha iyi sömürebileceklerini tartışırlarken, aynı........

© Milli Gazete