We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

D-8 ve Yeni Üyeler

9 0 0
04.11.2018

18. D-8 Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı Türkiye’nin ev sahipliğinde Antalya’da yapıldı. Toplantıya Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu başkanlık etti. Bu toplantıda İran, Nijerya ve Pakistan bakan seviyesinde bulundular. Mısır, Bangladeş, Malezya, Endonezya ise bakan yardımcısı, müsteşar ve elçi düzeyinde temsil edildiler.

Her şeye rağmen D-8’in varlığını hissettirmesi önemli. Her ne kadar üyelerinin yarısı toplantıya üst düzey katılım sağlamamış olsa da, bölgemizin ve dünyanın içinde bulunduğu koşullar düşünüldüğünde, D-8 gibi bir yapının çalışmalarını devam ettirebilmesi sadece üye ülkeler için değil bütün dünya için bir kazanımdır.

Diğer taraftan Bakan Çavuşoğlu’nun üye ülkeler arasında ‘takas odası’ kurulabileceğine dair bir açıklaması oldu. Bu yolla birlikte yerel paraların kullanılması mümkün olacak. Bu tekliften ne çıkar henüz bilmiyorum ama en azından dile getirilmesi önemlidir. Bu önerinin hayata geçirilmesi için ısrarcı olmak şarttır.

D-8 üyeleri öncelikle ‘takas odası’ gibi yollarla ekonomik olarak birbirlerini tamamlayacak adımları atmalı ve kendi içlerinde potansiyellerini iyi değerlendirmelidirler. D-8 öylesine kurgulanmış bir........

© Milli Gazete