We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bu son olsun

9 0 0
25.06.2019

23 Haziran’ı da geride bıraktık. Seçmen tercihini yaptı. İptal edilen seçimlere kıyasla aradaki fark 9 puan olarak ortaya çıktı. Millet İttifakı’nın adayı Ekrem İmamoğlu gayr-i resmi sonuçlara göre İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı oldu. Şimdi her kesimde seçim sonuçları ile ilgili değerlendirmeler yapılıyor. AK Parti cenahından gelen yorumların bazıları makul ve sorgulayıcı nitelikte. Diğer kısım ise duygusal tepkiler vermeye devam ediyor.

CHP ve Millet İttifakı’nın diğer ortağı İYİ Parti kanadından gelen açıklamalarda ise özenli bir dil seçildiği görülüyor. Hem AK Parti adayı Binali Yıldırım’ın, hem de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tebrik mesajları, seçim öncesi yaşanan gerginliklerin yerini sükûnete bırakmasını ve sonuçların herkes tarafından yeni bir tartışmaya mahal bırakmayacak şekilde kabul edilmesini sağladı. Bence bu açıklamalar yerinde ve tansiyonun düşmesi açısından önemliydi.

Peki, bu sonucu nasıl yorumlamalıyız?

Ortaya çıkan neticeye etki eden gerekçeler hakkında neler söyleyebiliriz?

İlk başta aynı zarfa giren 4 pusuladan birisinin geçersiz sayılması seçmen nezdinde kabul görmedi. İstanbul halkı bu durumu haksızlık olarak değerlendirdi. Kazanılmış hakkın gasp edilmesi şeklinde yorumladı. Gelişmeleri sağduyulu değerlendiren kesimlere göre,........

© Milli Gazete