We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

“Kontrollü Kaos”

8 0 0
11.11.2018

Trump yönetimi İran ile P5 1 ülkeleri arasında Temmuz 2015’te imzalanan nükleer anlaşmadan çekildikten sonra beklenen adımını attı ve 5 Kasım itibarı ile İran’a yaptırımları uygulamaya başladı. Öncelikle bu kararın İran’ın anlaşma şartlarını ihlal ettiği gerekçesiyle alınmadığının bilinmesi gerekiyor. Çünkü Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun bu yönde açıkladığı hiçbir gözetim raporu yok. Dolayısı ile tamamen siyasi gerekçelerle atılmış bir adım olduğu çok açık. Hal böyleyken ABD’nin bölgesel fay hatlarını canlı tutmak adına bu kararı aldığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Anlaşma başarılı bir şekilde yürüyorken, taraflar şartlara azami uyum için hassas davranıyorken bu yaptırım kararlarının alınması, bölgedeki sorunların çözüme kavuşturulmasına engel olma düşüncesinden başka bir anlam taşımıyor.

Diğer taraftan Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 8 ülkenin 6 aylığına yaptırımlardan muaf tutulması ise tam bir tuzak görüntüsü veriyor. Trump’ın bunun gerekçesini açıklarken dile getirdiği ‘petrol fiyatlarının artmasını istemedikleri’ ifadesi ise çok ilginç.

Peki, Trump neden böyle bir açıklama yapmış olabilir. Sebebi aslında net; petrol fiyatları artarsa bundan en başta........

© Milli Gazete