We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Sahabe’nin görev şuuru

7 0 0
27.11.2019

Bu din ilk iman nesli olan sahabiler (Allah Teâlâ hepsinden razı olsun) arasında bütün detaylarıyla yaşanmış ve bize tüm yönleriyle uygulamalı bir şekilde aktarılmıştır. Dolayısıyla bu dini yaşamak isteyenler her konuda mutlaka dönüp bu ümmetin en hayırlı nesli olan sahabilerin uygulamalarına, örnek hayatlarına bakmak zorundadırlar.

Konumuz görev şuuru olması hasebiyle Sahabe-i Kiram’ın bu konudaki hassasiyetinden ve fedakârlıklarından birkaç sahne sunacağım.

Birinci sahne, meşhur Yahudi şairi Kâ`b bin Eşref’le alakalı. Bu habis yahudi, Peygamber (s.a.v.) Efendimizi ve Müslümanları hicveden şiirler yazar, Müslümanların kızlarına ve hanımlarına dil uzatırdı. Bununla da yetinmeyip Mekke`ye giderek müşrikleri Müslümanlara karşı savaşmaları için teşvik ve tahrik ederdi. Nihayet Resulullah (s.a.v.) bir devlet başkanı olarak bu saldırgan kâfirin susturulmasını istedi. Bu görevi de Ensar’dan Muhammed b. Mesleme (r.a.) üstlendi.

Muhammed b. Mesleme (r.a.) bu zor ve tehlikeli görevi üzerine aldı ama bu işi nasıl başaracağını bilemiyordu. Zira Kâ`b bin Eşref çok iyi korunan bir kalede oturuyor ve bu kalenin kapıları gün batımı ile birlikte kapanıyordu. Kâ`b, ayrıca çok gürbüz ve savaşçı biri idi ve asla yalnız dolaşmıyordu.

Aradan birkaç gün geçti. Resulullah (s.a.v.) Efendimiz Muhammed b. Mesleme’yle karşılaştı. Rengi solmuş, adeta vücuttan kanı çekilmişti. Allah Resulü bu durumun sebebini sordu. Muhammed b. Mesleme üzerine aldığı zor görevi yerine........

© Milli Gazete