We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Milli Görüş Hareketi’nin kökleri

4 0 0
11.11.2019

Her hareketin en samimi savunucuları, daima ilk yola çıkanlar olurlar. Bu yola çıkış, her türlü tehlikeyi çağırmasına karşılık, hiçbir maddi vaad barındırmadığı için ancak samimi olanlar davaya katılırlar. Ama işler biraz ilerleyip ganimet paylaşımı için küçük de olsa bir ışık görünmeye başladığında menfaatçiler yığılmaya başlarlar. İşte bu noktada hareketin ilke ve prensipleri çok sıkı bir şekilde uygulanırsa bu menfaat şebekeleri istediklerini elde edemezler. Aksi halde ortalık fesatçıların insafına terk edilmiş olur.

1969’da Erbakan Hocamızın liderliğinde “Müstakiller Hareketi” ile başlatılan Milli Görüş Hareketi” 50’nci yılına girerken geriye dönüp bu hareketin doğuş yıllarını, köklerini yeni nesle hatırlatmak lazımdır. Karşı görüşten olan Odatv yazarı H.V. Altay, Milli Görüşçü bir köylünün samimi duygularını köşesinde şöyle dile getiriyor:

“Bundan çok yıllar önce, 70’li yıllarda arkadaşlarla bir köy gezisine gitmiştik. Köyün ileri gelenlerinden birinin evinde kahvaltı yaparken, duvarda asılı duran kocaman bir anahtar dikkatimi çekti. O zaman, siyaset arenasında Erbakan’ın Milli Selamet Partisi vardı. Anahtar da partinin amblemiydi. Ben salağa yatıp evin sahibine: “Hayırdır Hacı, bu cesamette bir anahtar hangi kapıyı açıyor?” diye sordum. Ev sahibi tereddütsüz yanıt verdi: “Cennetin kapısını.” Bütün arkadaşlar kahkahaya boğuldu. Yalnız ben adamın içtenliği karşısında ürpermiştim. Selametçilerin siyasi simgesi olan anahtar, muhteremin zihninde Kur’an-ı Kerim gibi kutsal bir nesneyi ifade ediyordu.........

© Milli Gazete