We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kumarın her çeşidi haramdır

5 0 0
20.12.2019

Azİz Müslümanlar!

Hayatın tüm alanlarına hükmeden İslâm dini, inanç ve ibadet esaslarının yanı sıra ferdin beşerî ilişkilerinin ve sosyal hayatının da belli ölçüler ve düzen içinde yürümesini sağlamak için çeşitli haramlar (yasaklar) koymuştur. O haramlardan birisi de kumardır. Bu konuda Rabbimiz celale celalühü şöyle buyuruyor:

“Ey iman edenler! İçki, kumar, (saygı duyulan) dikili taşlar, fal okları ancak şeytanın işi birer pisliktir. Onun için bunlardan kaçının ki muradınıza eresiniz. Şeytan, içkide ve kumarda ancak aranıza düşmanlık ve kin düşürmek, sizi Allah’ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık siz (hepiniz) vazgeçtiniz değil mi?” (Maide, 90-91)

Kumar, genelde şans ve tesadüfe bağlı olarak kazanç elde etme veya kaybetme oyunudur. Doğrudan kumar sayılan oyunların yanı sıra at yarışı, çeşitli sportif müsabakalar, güvercin uçurma, güreş ve yüzme gibi esasında caiz olan yarıştırmaların sonuçları üzerinde bahis tutuşmak ve bu yolla kazanç sağlamak da caiz değildir.

Aziz Müslümanlar!

Kumardan elde edilen gelirin tamamı haramdır. Bu gelirin hayır kurumlarına verilmesi veya kamu yararına harcanması da kumardan elde edilen gelirin haram oluş hükmünü ortadan kaldırmaz. Haram para ile hayır olmaz. Devletlerin kumar oyunlarının oynanmasına müsaade etmesi veya bizzat kendisinin oynatması da bunun haramlığını ortadan kaldırmaz, meşru kılmaz.

İslâm, bir taraftan helâl kazanç peşinde koşmayı Allah yolunda cihada denk sayarak alın teri ile elde edilen kazancın değerine dikkat çekerken; öbür taraftan faiz, kumar,........

© Milli Gazete