We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Fikir ve davet önderi Üstad Mustafa Tahhan’ın ardından

9 0 0
30.09.2019

Üstad Mustafa Tahhan’ı, ilk olarak Türkiye’de Müslüman gençliğin derin buhranlar yaşadığı 1980’li yıllarda yayınlanan “İstikamet ve Sapma Arasında İslami Hareket” isimli eseriyle tanıdım. Bu kitap o gün güncel olarak tartışılan birçok konuda bana yol gösterdi ve aşırı uçlara kaymama engel oldu.

Bu kitapta verdiği bir örneği hiç unutmam. Ürdün seçimlerinde Müslüman Kardeşler teşkilatından parlamentoya giren ve daha sonra bakan olan bir şahıs İhvan yöneticileri tarafından istifaya zorlanır. Bir gün kendisini ziyarete gelip bir an önce istifa etmesini isteyen heyete, “Ben bakanlıktan istifa etsem dahi ailemin geçimini sağlamak için bir iş yapmak zorundayım. Peki, bakanlık görevinden ayrılıp aynı bakanlıkta kapıcı olsam buna da itiraz eder misiniz” der. Heyette bulunanlar, “Buna itirazımız olmaz” derler. Bunun üzerine söz konusu bakan, “Bu nasıl bir zihniyettir ki sizden bir kardeşinizi bakanlık koltuğunda görmeye razı olmuyorsunuz ama kapıcı olmasına razı oluyorsunuz.” der. Kitabı bulamadığım için mealen hatırlayıp yazdığım bu cümleler o günlerde altın değerinde idi.

Mustafa Tahhan, Lübnan'da Türkmenlerin yaşadığı Kuveşra’da doğdu. İlk ve orta tahsilini Suriye’de, üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi’nde 1964’te tamamladı. Kimya mühendisi olarak mezun olduktan sonra Kuveyt’e yerleşti. Burada 1979 yılına kadar bir petrol rafinerisinde çalıştı. Erbakan Hocamızla 1969 yılında tanıştı ve o tarihten itibaren Hocamızla beraber oldu. Aynı yıl 60’tan fazla ülkeden gençlik teşkilatlarının katılımıyla Uluslararası İslam Öğrenci Organizasyonları Federasyonu (IIFSO)’nun kuruluşuna öncülük etti. 1980 yılında bu kuruluşun genel sekreterliği görevini üstlendi. IIFSO'nun, Hasan en-Nedvi, Abdukadir Udeh, Seyyid Kutub ve benzeri çağdaş Müslüman........

© Milli Gazete