We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

80 milyona hizmet veren SGK personeli mutsuz mu?

15 0 0
16.01.2019

Değerli okurlar, bugün 80 milyon vatandaşa hizmet veren Sosyal Güvenlik Kurumu çalışanlarının özlük ve maaş konularındaki beklentilerinden bahsedeceğim.

Sosyal güvenlik merkezlerine ara ara uğradığımda yoğunlukların olduğuna çokça şahit olmuşumdur. 80 milyon vatandaşın doğumundan hatta doğum öncesi başlayan işlemlerinden kişinin ölümüne kadar devam ettiği, ölümü halinde ise geriye kalanlara dul, yetim aylığı ve GSS hizmetleri olarak devam eden hizmetlerin verilmesinden dolayı SGM müdürlüklerinde yoğunluklar olmaktadır.

Sosyal güvenlik merkez müdürlüklerinde en tepeden en sona kadar büyük bir özveri ile çalışanların bu yoğunluğa rağmen bazı özlük ve maaş haklarında düzenlemeler yapılmasını beklemektedirler. SGK çalışanlarının çeşitli adla kurmuş oldukları derneklerle bu iletilerini üst kademedeki amirlerine duyurduklarına şahit oluyoruz. Ben de bu konuya duyarsız kalmayıp daha önce de birkaç kez kaleme aldığım bu dilek ve beklentileri gündemde tutmak adına bu yazıyı yazdım.

SGK çalışanlarının sosyal medyada “SGK PERSONELİ UZMANLIK İSTİYOR” başlığı ile çeşitli etkinlikler ve sosyal medya çalışmaları düzenlemektedirler. Öncelikle şunu belirtmem gerekli. Yaklaşık 3-3.5 milyon faal vergi mükellefine hizmet veren Maliye Bakanlığı çalışanlarına verilen uzmanlık hakkı 80 milyona artı olarak yurtdışında yaşayıp yurtdışı borçlanma yapmış ve yapacak olan gurbetçilerimiz ile 100 milyonu bulan bir kitleye 28 bin çalışanı ile hizmet veren SGK personeline de uzmanlık hakkı verilmedir ve en kısa sürede etkili ve yetkili kişilerin bu sorunu çözmeleri gerekmektedir diye düşünüyorum.

SGK il ve SGM müdürleri, müdür yardımcıları, şefler, denetmenler, icra memurları ve diğer personelinin uzmanlık talepleri ile diğer özlük haklarında istek ve beklentilerini de yazmadan geçemeyeceğim.

Merkez Müdürleri: Merkez müdürlerinin ek gösterge sorunu vardır. Örneklemek gerekirse; öğretmenin ek........

© Milli Gazete