We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Ümit ile ümitsizlik arasında

8 0 0
26.09.2021

Yaşadığımız hayatın her tarafından fire veriyoruz. Sanki neye dokunsak, neyi iyi olarak ansak anında kirleniyor ve tanınmaz bir hale geliyor. Belki de ifade etmeye başladığımız andan itibaren biz de bu kirlenmeye duçar oluyoruz. Konuştuklarımız, yaşadıklarımızı desteklemiyor ya da yaşadıklarımız konuştuklarımıza hiç benzemiyor. Her geçen gün gördüğümüz manzaralar, duyduğumuz feryatlar içimizden bir şeyleri alıp götürüyor. Zaman zaman kayıtsız kalan insanlara içten içe imreniyoruz belki sessizce, kimseye hissettirmeden. Belki de gördüklerimiz, duyduklarımız bizim yansımamızdır. Belki de çektiğimiz ıstırapların ana kaynağı bu yansımadır. Sanki birileri bizi zorla bu yaşam biçimine mecbur bırakıyor.

Halen daha tozpembe bir bulutun üzerinde giden insanları gördükçe insanda kendini sorgulama ihtiyacı doğuyor. Bu yozlaşmaya, bu kirlenmeye, bu üretimsizliğe ve dolayısı ile bu kadar insanı ümitsizliğe düşüren şey nedir. Bizim içimiz çürüdüğü gibi zorla ayakta durabilen toplumun çürümesine de sebep oluyor. Hatta yakında neredeyse kendine münhasır bir toplumu bulabilmek bile zor hale gelecek. Bütün bu gidişatın artık bir yerde durması gerekiyor. Bu hantallık hissinin verdiği yorgunluğu atlatabilmek de oldukça zor görünüyor.

Belki de bu kadar dip bir yerden nasıl çıkış yapılabileceğini araştırmamak, durumu sorgulayamamak elbette pembe gözlük takanların marifeti yüzünden olmalı. Bu kadar şüphenin........

© Milli Gazete


Get it on Google Play