We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Dağlar denge unsurudur

21 0 0
18.01.2019

Dünyamız kendi ekseni etrafında dönerken 1670 kilometre hız yaparmış, güneşin etrafında dönerken 108.000 (yüz sekiz bin) kilometre hızla dönermiş.

Beş saniyede 100 kilometreye çıkan bir arabayı hızla kaldıran bir şoförün arabasında olsanız ve sizin de kalkıştan haberiniz olmasa, sırtınız arka koltuğa yapışır kalır. Ani frenlerde de öne doğru gelir ve sizi kemeriniz korur.

Rabbimiz: “Sizi sarsmasın diye yeryüzüne dağları bıraktı, nehirleri ve yolları bıraktı ki, yolunuzu bulasınız” (Nahl süresi 16/15) buyurur. Şu anlık bilgilerimize göre dünyanın dönüşü esnasında denge dağlarla sağlanmakta imiş.

Dağların denizlere dik ve paralel oluşları bile dünyanın çeşitli kıtalarında rüzgârların çeşitli yönlerde esmesi yine denge sağlarmış.

Yeraltındaki kaymaların bol olduğu yerlerde dağların yaratılması oralardaki depremlerin daha fazla olmasını engellermiş.

Taklamakan çölünün altında depreme sebep olacak olaylar olmadığından oraların dağı da az olurmuş.

Sonra bir ayeti okuduğumuzda bu ayet şu anda bizim bilgilerimiz oranında biz ondan yararlanıyoruz. Bundan yüz yıl sonra gelecek ilim adamları ayetteki “sarsma” olayını yine kendi çağlarında bilimin ulaştığı seviyeyle orantılı olarak anlamaya ve yorumlamaya devam edeceklerdir.

Dağlar olmasaydı, dünyamız yumurta gibi dümdüz olsaydı demeyeyim çünkü yumurta dümdüz değildir. Yumurtanın hacmine göre üzerinde dağlar ve ovaları dikkatle bakarsak........

© Milli Gazete