We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Otomobilsiz gün

7 0 0
21.09.2021

Arabasız bir hayat mümkün mü? Böyle bir geri dönüşe insanlar bir tarafa hayatın kendisi acaba ne kadar hazır? Otomobiller bize daha az yorulacağımız bir hayatı vaat etmişti, fakat hiç de öyle olmadı. Otomobilli hayat insanlık için daha bir yorucu ve çok daha eziyetli hale geldi. Çevre sorunları, insanların bedensel ataletleri, görüntü kirliliği bir tarafa bir yıl içerisinde trafik kazalarından meydana gelen ölümlerin oranı bile “otomobilli hayat”ı sorgulamaya yeterlidir.

Otomobiller bizi nereye götürüyor? Bizim istediğimiz hedefe mi yoksa kendi istediği yere mi? Siz ne kadar birinci şıkkı işaretleseniz de gerçek ikinci şıktan yana. Aslında biz arabayı değil, araba bizi kullanıyor. İki durak yürümeyi göze alamayacak denli mecalsiz delikanlıları, genç insanları örnek verecek değilim. Bu zaten hayatın olağan akışına kendini çoktan uydurmuş. İki durak öteye yürüyerek ulaşmaya çalışan insanların yadırganıp tuhaf karşılandığı bir zamanda yaşıyoruz. Dağda gezen ayaklar düz caddede inciniyor.

Bir an önce yolları, sokakları ve nefes alınacak boşlukları otomobillerden temizleyip asli hallerine döndürmek gerekiyor.........

© Milli Gazete


Get it on Google Play