We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Derin anlamın sahici sözlüğü

8 0 0
23.09.2021

TAKİPÇİ

Nereye gidersen oraya gelir sanırsın, ama çok geçmez böyle olmadığını görürsün. Takipçi aslında kendisine ilgi gösterilmesini bekler. Layklanmayı, RT edilmeyi ve favlanmayı bekler. Takipçisi arttıkça gizil bir güce sahip olduğunu sananlar da az değildir. “Evde yalnızım, ama Twitter’da ve Instegram’da uçsuz bucaksız bir kalabalığa sahibim” duygusunu yaşatır. Reel ilişkilerini takipçi sayısına göre ayarlayanlar da vardır. Takibi bırakmak diye bir şey daha vardır ki yıllarca sürecek anlaşmazlığın fitilini ateşler. Bunların kiralık olanları olduğu gibi satılık olanları da vardır.

VAAZ

Ağızdan düşürmediğimiz. Ağızdan ağza dolaşan hakikat damlaları. Dudaklardan kayar, gırtlağa ve mideye intikal etmez. Kalple ve kafayla ilgisi yoktur. Kalemi var silgisi yoktur. Sermayesi var bilgisi yoktur. Merhum Ali Murat Daryal hoca olsaydı “Vaaz Etmenin Psikolojisini” yazardı. Dinlemeye ayarlı olan insan neden konuşmaya ve vaaz etmeye temayül gösterir? Bir hakikati söylemenin yaşamaktan daha konforlu olması ile alakalıdır herhalde. Bir şeyi vaaz etmek o şeyin hayata geçen tarafını yaşamayı göze alamamanın bir sonucu olsa gerektir.

KÖY

Yalın yaşam yerleşkesi. Hayalle ve masalla yoğrulmuş pastoral mekân. Varoşlara “şehre küstü” denildiğine göre boşalan insansız köylere de “şehre koştu” demek sanırım daha uygun olur. Teknolojinin fiyaka atamadığı atsa bile saplandığı yerden çıkamadığı yerdir köy. Yeni adet ve yeni aletlerle bir türlü barışamayan eskiliğin........

© Milli Gazete


Get it on Google Play