We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Samandan Sonra!

2 0 0
22.09.2021

Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, develer tellal iken, pireler berber iken futbolla yatan kalkan ülkenin agnostik(*) bir futbol federasyonu varmış!

(Masallar hep böyle başlarmış!)

Masal bu ya biz masalımıza devam edelim…

Sporu ve özellikle de futbolu çok seven bu ülkenin futbol federasyonu yabancı oyuncu transfer etme ve de saha içinde oynatma kısıtlaması getirir iken, ünlü Türk düşünürü, filozofu ve teknik adamının yerine ise yabancı (Alman) bir teknik direktörü lejyonerlerden kurulu Milli Takım’ın başına getirmişşş… (Masalımızın devam sayfaları henüz yazılmadı. Çünkü henüz bir yaşanmışlık olmadı. Daha yardımcı karakterler belli olmadı. Netlik kazanmadı. Antrenman ve maçların zaman akışı henüz başlamadı. Kronometre çalıştığında, masalın sayfaları da bu sütunlarda yayınlanmaya başlar.)

Biz şimdi günümüz gerçeğine dönüş yapalım…

TFF, bu sezondan başlayarak yabancı kuralı statüsünde değişiklik kararı aldı. Bu sezon Süper Lig kulüpleri 14 yabancı futbolcu transfer edebilirler. Ancak 8’ini saha içinde kullanabilirler. Önümüzdeki sezon ise 12 yabancıya izin verildi ve 7’si sahadaki yerini alacak. Bir sonraki sezon için 10 yabancıya izin çıktı. Beyaz çizgi içinde ise 6 yabancı futbolcu oynayacak. Adeta havuz problemi gibi!

Rakiplerimize bakalım…

Avrupa’nın üst düzey ülkelerinin üst düzey liglerinde yabancı kuralı hemen hemen şartlı sınırsız şeklinde işlemektedir. Hadi bu durumu biraz daha dar bölgeye çekelim! Bizim federasyon aşağı yukarı İngiltere Futbol........

© Milli Gazete


Get it on Google Play