We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Nereye Bu Gidiş?

1 0 6
21.10.2021

İnsanlara gidip sorsak, “Ne için yaşıyorsunuz?” diye; tartışmasız hâlâ büyük çoğunluğu, “Ailem için” diyecektir. Anne-babalara sorsak bu sorumuzu onlar da hiç düşünmeden, “Evlatlarım için” diyecektir. Son zamanlarda çok yıpratılmasına rağmen hâlâ toplumun değerlerinin başında gelir aile olmak.

Anneler çocukları için ‘saçlarını süpürge ederler, yemezler yedirirler, içmezler içirirler, giymezler giydirirler’; babalar ömürlerini çocukları için ‘el âlemin kapısında harcarlar’ daha iyi bir hayat(!) için. İktidarlar, yöneticiler, toplum önderleri de ne yaparlarsa çocukların ve gençlerin geleceği için çalışır. Herkes ülkenin geleceği olan gençlerin yetişmesi için, iyi eğitim alması için, onların saadeti için, sıkıntı yaşamaması için çalışır. Kanunlar yasalar, müfredatlar, yurtlar, çalışma alanları, fabrikalar, ekonomik çalışmalar… Kısaca büyükler ne yaparlarsa çocukları içindir, gelecek nesiller içindir; yani öyle derler.

Peki, ülkedeki gençlerin gerçekliğine dair tek bir söz söyleyebilirler mi büyüklerimiz? Gençlerimiz neler yapıyorlar, neleri hayal ediyorlar, gençler nasıl bir ülkede yaşamanın düşünü görüyorlar, çocuklarımız kimin rüyasını görüyor? Ülke geleceğini geçelim gençlerimiz kendi gelecekleri için ne düşünüyor? Hangi anne-baba çocuklarının arkadaş çevresini tanıyor (bilmekten tanımaktan bahsediyoruz; sadece isimlerini bilmek değil)? Çocukları tablet, bilgisayar, cep telefonuyla baş başa kaldığında nerelerde geziyor? Hangi yazarlardan etkileniyorlar, kimlerin şiirini okuyorlar, hangi yönetmenin filmlerini, dizilerini seyrediyorlar, hangi senaristin senaryolarını takip ediyorlar, sosyal medyadaki hangi “tt”lere (sosyal medyada gündem oluşturmak için yapılan faaliyet) destek veriyorlar, kimlere abi/abla diyorlar, okullarda kimlerin hazırladığı müfredat içerikleriyle eğitiliyorlar? Gençlerimiz büyüdükleri zaman kimlere benzemek istiyor, kimin gibi olmak........

© Milli Gazete


Get it on Google Play