We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bitmeyen birtakım “Benim de ninem başörtülüydü” hikâyesi

7 0 0
23.09.2021

Dünya kurulduğundan beri aslında hiçbir şey değişmiyor. İnsanoğlunun başına gelenler hep aynı şey. Bakmayın modern zamanda müthiş değişim oldu diyenlere. Onlar da hâlâ insana dair özde olan şeylerin değişmediğini bilirler de ellerine verilen teknoloji oyuncağı ile müthiş ilerlediklerini, değiştiklerini düşünürler.

Ülkemizde unutulmaz sahnelerindendir. Başörtüsü yasaklanmak suretiyle mağdurlar oluşturulurken mağduriyeti oluşturan kadronun anlattığı hikâye. Başörtüsünün yasaklanması taraftarı olanlar başörtülü ablalarımızı ikna etmek için, “Benim de dedem hacı, benim de ninem başörtülü” dermiş. Büyük ablalarımızın bu anlattıkları çocukken kulağımızda ne fazla yer eden sözlerden olmuştur. Ninesinin ve dedesinin yapıp ettikleriyle kendi yaptığına nasıl bir alan açmaya çalışılıyordu, bunu söyleyenler de bilmiyordu. Çünkü bu ülkenin sağlam şehir efsaneleri vardır. Başörtüsünü istemeyenlerin atalarının da başörtülü olduğu efsanesi.

28 Şubat süreci başladığında zamanında başörtüsü için mücadele veren ablalarımızın yaşadığı şey bizim de başımıza geldi. Milli Güvenlik dersine giren kişi derse giren öğrencilere ilk söz olarak, “Benim de ninem başörtülü…” ve bir ders boyunca süren hikâye. Bir hakkı çiğnemek için anlatılan bu hikâyeleri bizim nesil çocukluğundan beri bilir. İnsanların doğuştan getirdiği hakları ihlal edenlerin, “Bak bende de senden parça var, ona rağmen böyle davranıyorum…” bağlamını kurarak kitleleri yanlış yollara sevk etme çalışmalarıyla statükoyu kuvvetlendirenler acaba şimdi ne yapıyorlardır?

Neyse…

Miladi takvimde yıllar 2010’luları göstermeye başladığında, “Benim ninem de başörtülüydü” diyenlerin yerini, “Bende/bizde zamanında Erbakan ile tanıştık, çalıştık, şöyle yaptık, böyle yaptık” diyenler yer aldı. Siz........

© Milli Gazete


Get it on Google Play