We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Güven Düzeyi

2 0 1
04.06.2022

Ülkemizde cuma günleri cuma saatinde dükkânını kapatmadan camiye gitse bir insan, namazdan geldikten sonra büyük ihtimal dükkânını bile yerinde bulamayabilir. Dükkânın duvarlarını elbette söküp götüremezler (belki de götürürler), duvarlar hariç başta para çekmecesi veya kasası olmak üzere dükkânın içinde ne var ne yok alıp giderler. İşin acı tarafı o dükkân orada soyulurken şikâyet eden olmadıktan sonra ne polis ne asker hiç kimse soyguncuya müdahale etmez. Müslüman halk mı? Eğer gördüyse yönünü başka tarafa döner. Gayrimüslimler için zaten anormal bir durum yoktur! Cuma saatinde dedik ya herhangi bir vakitte olması fark etmez. İkindi vaktinde de aynısı olabilir akşam vaktinde de.

Osmanlı döneminde, esnaf dükkânının kapısını kapatmadan camiye gider, döndüğünde dükkânından bir şey eksilmediğini ve bir şey alınmışsa parasının bırakıldığını görürmüş. Dükkândan bir iğne bile çalınmazmış. Toplumdaki müthiş ahlâk düzeyi bu. Osmanlı’nın altı yüz senesinde yaşanan toplam hırsızlık Cumhuriyet’in ilk on senesinde yaşanmıştır. Amacımız eskiyi yüceltmek değil. Toplumdaki güven düzeyinin ne kadar yukarıda olduğunu belirtmek. Peki, toplumdaki o güven nasıl oluşmuştur? Kaynağı ilahi olan hukukla.

Türkiye’de hukuk yok kanun var. Kanunlar toplumdaki güveni sağlamıyor. Bir kere kanunların kaynağı ilahi değil. İlahi olmayan........

© Milli Gazete


Get it on Google Play