We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Facebook ulemâsı

12 0 0
18.01.2019

Köroğlu’na atfedilen bir söz var; “Tüfek îcat oldu, mertlik bozuldu” diye. Tıpkı bunun gibi, “Sosyal medya îcad oldu, okuma öldü, ilme, âlime hürmet kayboldu.”

Eskiden “beşik ulemâsı” diye bir tâbir vardı. Hak etmediği halde, torpille “müderris” ünvânı alanlar için, ya da ulemâ sınıfından kişilerin erkek çocukları için kullanılırdı. Şimdi onun yerini “Facebook ulemâsı” tâbiri aldı. Çoğu kimse Facebook’ta, ya da diğer sosyal medyada bir hesap açtı mı kendini allâme-i cihan zannediyor. Daha kelimelerin doğru yazılışını bilmiyor, cümle kuramıyor, hiç kitap okumuyor, ama her hususta ahkâm kesiyor. Kendisini biliyor zannettiği için de hiç kimseye sorma ihtiyacını hissetmiyor. Hani bir söz var; “Bilirsin ki bilmezsin, bir bilene sormazsın, bilirsin ki sorarsan, bilirler ki bilmezsin!” diye. Bilmediğini bilmek, bir fazilettir. Bu durumda olan kimse haddini bilir. Bilmediğini bilmemek ise cehl-i mürekkeptir. Böylelerine laf anlatmak ise imkânsızdır. İşte bu sosyal medya bir kısım insanlarımızı bu şekilde cehl-i mürekkep yapmış, câhilliğe mahkûm etmiştir.

“Sosyal medya” deyince biraz durup düşüneceksin. Bunların “ağababası” kim? Ecnebiler… Yani gayr-i Müslimler. Bunların ne mal olduğunu çok iyi biliriz. Bunlar insana meccânen, yani parasız bir yudum su bile vermez. Hal böyle iken neden bu kadar sosyal medya hesaplarını bedava........

© Milli Gazete