We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Neyin nesi...

9 0 0
29.01.2019

ABD konusunda ya kafalar haddinden fazla şekilde karışık ya da bilhassa böyle bir algıya oynanıyor. ABD konusunda siyasi iktidarın kafası net mi değil mi? Öncelikle bunu bir anlamak gerekiyor.

“ABD bizim neyimiz olur?” sorusunun cevabı nedir? “Dost”, “stratejik ortak”, “ebedi müttefik” mi mesela, ki çok sık tekrarlanan sözler bunlar… Yoksa “darbelerin destekleyicisi” bir kan emici vampir olarak mı değerlendiriyoruz?

Venezuela’daki son çalkantı ve Maduro karşıtı tuhaf kalkışmanın ardından ABD ve AB’den gelen “sıcak” mesajları fırsat bilip, “işte ABD darbecilerin yanında” diye atlayanları da görüyoruz. Aynı kimseler, daha birkaç hafta önce Trump ile yapılan telefon görüşmesi ardından varılan “tarihi öneme sahip anlayış birliğine” övgüler düzmekle meşguldüler. Üstüne üstlük, Trump’ın Türkiye’yi ekonomik olarak tehdit eden twitinden bir gün sonra varılmıştı bu “tarihi öneme sahip anlayış birliği”ne… ABD neyimiz oluyor; “anlayış birliğinde” olduğumuz müttefikimiz mi, yoksa “tüm kötülüklerin anası” bir baş belası mı? Kafalar karışık hala.

Venezuela’daki ABD destekli siyasi darbe girişiminin ardından, “anlayış birliğine vardığımız” müjdesini hararetle........

© Milli Gazete