We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kuru soğan

5 0 0
04.12.2018

“Mevafu “Mutfaktaki yangın” diye bir terim var bizde. Enflasyonun hanehalkına yansımasını son derece öz bir şekilde anlatan ve açıklayan, belki de uzun uzun cümlelerin anlatacağından çok daha fazlasını söyleyiveren bir veciz ifade… İnsan bazen düşünüyor; Başka dillerde, kültürlerde, ülkelerde de böyle benzetmeler var mıdır acaba? Enflasyon gibi teknik bir meseleyi, bir benzetmeyle böylesine içselleştirmiş ve kendisine olan olumsuz etkisini bu kadar basitleştirerek anlatan kolay kolay bulunmaz muhtemelen.

Kasım ayında enflasyon “beklentilerin bile altında” düştü. Madem böyle bir düşüş varsa bunun çarşı pazara, insanların ceplerine de yansıması gerekmez mi? Böyle bir düşüşü gören, duyan, hisseden yok ama enflasyon düşmüş. Resmi enflasyonla “gerçek enflasyon”, yani halkın enflasyonu meselesine ise hiç girmeyelim!

Vatandaşın bütçesini, mutfağını saran yangın, dönüyor dolaşıyor bir zaman sonra yine önümüze geliyor. Halkın reel geliri azaldıktan, alım gücü düştükten sonra enflasyon ister 0 olmuş, ister %, hiçbir şey fark etmiyor. Enflasyon belli bir düzeye inmedikten sonra gerisi laf-ü güzaf oluyor.

İşin tuhaf tarafı, fiyatlardaki artışlar ciddi şekilde insanların gündelik yaşamını etkiliyor. Evet, kredi kartlarına sarılan veya sarılmak zorunda kalan insanlar, kartları arasında harcamalarını dağıttığı için durumun........

© Milli Gazete