We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Enflasyon da iktidara karşıymış

9 0 0
21.09.2021

Birkaç sene önce siyasi iktidar, vatandaşın giderek canını acıtan ve nefes aldırmayan hayat pahalılığını ve geçim sıkıntısını kesinlikle kabul etmiyor ve gündemine dahi almıyordu. Bundan bahsedenleri sert sözlerle eleştiriyor, çeşitli sıfatlarla yaftalıyordu. Sadece, inkar edilemez hale gelen gıdadaki fahiş fiyat artışlarına karşı depo ve market baskınları yapıldı. Bir de soğan patatesi ucuza satmak için tanzim satış çadırları kuruldu. Zincir marketlere de maliyetinin altında bu ürünler sattırıldı. Bunların haricinde ne hayat pahalılığı, ne geçim sıkıntısı, ne de insanların çektikleri zorluklar kabul edildi.

Geçen süre zarfında ekonomideki vaziyet vatandaş için daha da kötüye gitti. Enflasyon dizginlenemiyor ve TÜİK’in açıkladığı “sokağın gerçeğiyle uzaktan yakından ilgisi olmayan” rakamlara göre bile yüzde 20’ye dayandı. Hayat pahalılığı insanların nefes almasını giderek güçleştiriyor, geçim sıkıntısı milyonlarca insan için şu anda tek gerçek gündem maddesi durumunda.

Siyasi iktidar ise artık halkın gerçek gündemini kendi sahte gündemleriyle ve ekonomiye dair uydurma başarı hikayeleriyle gizleyemiyor. Ne de olsa seçim de yaklaşmış vaziyette ve “tencerenin değiştiremeyeceği” iktidar da icat edilmedi henüz.. Birkaç sene önce gıda enflasyonu için depocuları ve marketçileri “günah keçisi” ilan edenler (ki........

© Milli Gazete


Get it on Google Play