We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Devlet zerzevat satar mı?

10 0 0
12.02.2019

Çok enteresan hadiseler yaşıyoruz. Geçtiğimiz Ağustos ayında yaşanan ve adı bir türlü konamayan devalüasyonla gizlenemez bir hal alan ekonomik krizin varlığını kabul etmeme ve sebepleri üzerine konuşmama tavrı şaşırtıcı şekilde sürüyor.

Hemen her sektörün ve aslında toplumun her kesiminin olumsuz yönde etkilendiği gelişmelere, birbirinden kıymetli firmaların “zordayız” anlamına gelen konkordato ilanlarına, iflaslara, kart borçlusu vatandaşlar için kamu bankalarının başlattığı (ve tabii ki halkın kesesinden karşılanacak) “borç ödemek için düşük faizli borçlanma” kampanyalarına, devlet yardımı alan vatandaşların elektrik faturalarının ödenmesine vs rağmen ısrarla sorunun adı konmuyor ve birtakım sektörlerde KDV indirimleri, borç yapılandırmaları türünden pansuman tedbirlerle sorun geçiştirilmeye çalışılıyor. “Günü kurtaralım, yeter” mantığı ile sorunlar biraz daha ileri bir tarihe doğru öteleniyor.

Son yıllarda atağa kalkan gıda enflasyonunun gerçek sebeplerine odaklanmak yerine, geçici tedbirlere başvuruluyor. Veyahut sanki ekonomi ve tarım politikalarını onlar yürütüyormuş gibi önce depoculara, sonra marketlere, daha sonra da halde al sat yapanlara “günah keçisi” muamelesi yapılıyor. Daha doğrusu, halkın tepkisi bu kesimlere yönlendiriliyor.

Halbuki, özellikle soğan ve patates fiyatlarının yüksekliğinden hareketle birkaç ay........

© Milli Gazete