We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

“Cuma”nız hayrolsun!

6 0 0
27.11.2018

Kapitalizm akıllıdır, hem de çok akıllıdır, hatta kurnazdır, sinsidir. Ağına düşürdükleri ise aklı yerine hevesleriyle, arzularıyla harekete zorlanan kitlelerdir. Kapitalist, hesaplar, ölçer biçer, boşa kurşun atmaz, sürekli menfaati için teyakkuzdadır. Ağına düşürdükleri ise önüne koyan ham hayalleri gerçekmiş gibi algılar, kendisini bir hayal alemine kaptırır genelde.

Mesela insanlara belli markaları giymek, kullanmak, satın almak bir ayrıcalıkmış gibi sunulur. Bu markaları giyince, kullanınca, satın alınca, o markaların reklamındaki ünlüler gibi bir hayat yaşanacağı pompalanır. Halbuki, misal marka bir pantolonu giymekle alelade bir pantolonu giymek arasında en fazla ufak bir kalite farkı olacaktır. İyi veya kötü bir pantolonu giymek insanın hayatını değiştirmez. Veya çok lüks bir telefonu kullanan insan, ucuz bir telefon insana göre çok daha ayrıcalıklı falan olmaz. Olsa olsa çevresine biraz “hava atar”, o kadar.

Asgari ücret alıp, gidip 3-5 bin liralık telefon kullanan insanlar da bir şekilde “galeyana getirilmişledir”. O pahalı telefonu kullanınca, hayatının daha iyi olacağını düşünür muhtemelen. Halbuki, o telefonu edinmesiyle birlikte hayatında değişen tek şey, ödemek zorunda olduğu telefon taksitidir en fazla.

Kapitalist aklın en büyük marifeti, insanlara ihtiyacı olmayan şeyleri bir “ihtiyaç” bir “zaruret” gibi pazarlamak, “muhakkak, her ne........

© Milli Gazete