We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Gerici İlericiler

5 0 0
24.09.2021

Bir kesimin diline pelesenk olan kavramlardan biri de: “Gericilik”. Fransız ihtilalinden beri, Batı düşüncesinin kendi içinde oluşturduğu bir kavram. Sağcılar, muhafazakârlar, kiliseye bağlı olanlar bu kavram ile tanımlanmışlar ve bu bir baskı aracı olmuş. Böyle olunca da değerler bağlamanda değişimler yaşanmış. Bunun etkisi Batı ile sınırlı kalmamış, Fransız düşüncesinin etkisinde olanlar da bu kavrama sarılmışlardır.

Genel anlamda Ortaçağ karanlığı bununla tanımlandı. Belli zaman sonra Batılı düşünürler kendi ortaçağlarına sahip çıkmaya başladılar. Umberto Eco da bunlardan biri. Bu da onlar için bir dönüm. Bu dönemde Müslümanların oldukça ileri bir konumda olması Batılı düşünleri tedirgin etmiştir. Bir genellemede bulanarak topluca bir yadsımada bulunuyorlar. Daha çok İslâm’ın önünü kesmek ya da dikkatleri oraya çekmek asıl amaç.

Batıcıların bu takıntıya kapılmaları bundan sonradır. Ülkemizde Batılılaşma süreciyle birlikte medeniyetimize ait ne kadar değer var ise devre dışı kalmıştır. Oysa Batılılar hiçbir değerini hayat dışına itmemiştir. Zaten asıl sorunları kilisenin değişen ve gelişenlere, özellikle de Müslüman inancına karşı yetersizliğidir. Bu, onların kendilerini gözden geçirmelerine neden olmuştur. Müslümanlara karşı savaşlarında ve kimi durumlarda gene de kendi inançlarına bağlı kalmışlardır. Müslümanlara ait toprakları işgale yeltendiklerinde........

© Milli Gazete


Get it on Google Play