We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Geleceğe yönelmenin hedefleri

12 0 0
14.01.2019

Var olma bilinci, yaşama anındaki dikkatler ve çabalarda belirir. Her anı dikkat gerektiren bir tutum ve anlayış.

Hayat ve yaşama bir yolculuk. İleriye veya geleceğe. Gelecek insanın amacı ve var olma bilinci. Yolculuklar niyetlerle belirlenir ve yol alınır. Yol boyunca hayata katılacaklarla sıradanlıklar arasında tercihleri olur kişinin. Niyet etme, iyiye ve güzele bir ibadet gerekliliği ile bakılır ve yaşanır. Tercihlerin de belirlenmesi buna bağlıdır.

Kimi zaman iyi niyetli çıkışlar yol ve niyetler arasında çelişkilere neden olabilir. Kişinin tutumu ve hedefi yol sürecindeki tutumu ile kavranabilir. Kim ne niyetle ve nasıl yola çıkmış, yol sürecinde nasıl bir tutum içinde olmuş sezgi sahibi kimseler anlayabilir. İyi niyetli bakışlar kimi zaman insanı yanıltabilir. İnsanın gözünü boyayan tutumlar, anlamaya engeller her zaman olur. Yolculukta paylaşılan durumlarda insanlar kendilerini ele verirler. Zorluklara katlanma, sorumluluktan kaçma ile belli olur. Bunun içindir yol arkadaşlıklarında insanlar birbirlerini daha iyi tanırlar.

İnsanı en iyi bilmenin ve tanımanın yöntemi çileli ve uzun yol arkadaşlıklarıdır. Hayat yolculuğu da böyledir.

Uzun süreli yolculuklarda yaşananlarda geriye dönüş olmaz. Yanlışların ve niyetlerin ne amaca dönük olduğu anlaşıldığında yol arkadaşlıklarından kopmak........

© Milli Gazete