We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Değişimin çözülmeye dönük yüzleri

13 0 0
18.01.2019

Büyük düşünmek büyük düşüncelerle, büyük düşünlerin büyük hedefleriyle olur. Toplumlar büyük düşünce enginlikleriyle belli bir yerlere varabilirler varlıklarını koruyabilirler. İlâhi soluklu büyük oluştan söz ediyoruz. Bunu sağlayan da dindir. Biz ise hem kendimizden hem de insanlıktan sorumluyuz. Bağlı bulunduğumuz büyük medeniyetimiz ve onun kültürleri, halkları ve insanlık. Bunun olabilmesi için sağlıklı bir düşünme ve bakış daha önem kazanır.

Bütün milletlerin öyle ya da böyle dinleri, bunlara bağlı medeniyetleri ve kültürleri var. Bugün için doğrudan ilâhi kaynaklı İslâm dışında dinlerden söz edilemez. Bir tek Kur’an-ı Kerim tek ilahi kitaptır.

Köklü ve engin dinlerin büyük oluşları ve medeniyetleri bulunuyor. Hıristiyanlığın da oluşturduğu büyük bir medeniyet elbette var. Her şeye karşın kendi özlerine bağlı yapıyı koruma onun etrafında ister bölünmüşlük duygusu olsun, ister yekparelik olsun varlıklarını sürdürmeleridir. Zorlandıkları çok şey vardır. Tanrı konusu başlı başına bir sorundur. Tanrı baba, Hz. İsa ise oğuldur. Oğulun yaratma gücünden bile söz edilir. Ve hatta onun etrafında kurgulanan şeyler de bulunuyor. Hz. İsa Tanrı konumundadır bir bakıma.

Şu sıralar yeniden okumakta bulunduğum Dostoyevski’nin Karamazov Kardeşler romanında Rus ırkı merkezli ya da Rus kimlikli bir Hıristiyanlık ve onun açılımları........

© Milli Gazete