We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Büyük değişim veya çözülme

18 0 0
16.01.2019

Toplumların değişimleri genel anlamda geçmişten günümüze daha çok kültür ve düşünce eksenliydi. Sanatın hemen bütün türleri, edebiyat, şiir, roman, öykü ve tiyatrolar etkiliydi. Tanzimat sonrası değişimin etkileri hızlı oldu. Gençlerin yoğun ilgileri etki alanını genişletiyor. Hemen her dönemde böyledir.

Sanatın gücünün büyüleyiciliği insanı etki alanına çeker. Tiyatroda özellikle insan karakterleri üzerindeki yoğunlaşmalar, aile ve mahalle kültürlerinin eleştirilmesi, alaya alınması bir yıkım süreci başlattı. Kadılar, mollalar, imamlar etrafındaki kurgular alabildiğine etkili oldu.

Roman, öykü, felsefe ve tiyatroya halkın genel anlamda mesafeli oluşu etki alanını daraltıyor ve hatta zorluyordu. Batılılaşmayla birlikte memur, sermaye, gazete ve dergilerin çevresinde hem etkili hem de zamanla kökleşmeyi sağladı. Düşünce ve kültürel oluşlar yabancı ruhlu olduklarından etkileri doğal olarak o yöne dönük oldu. Nasıl ki bizde Fransız etkisinde bir kültürel değişim var idiyse benzer durum Çarlık dönemi Rus kültüründe de Fransız ve Alman etkisi var. Rus roman yazarları Rus insanı yoğunluklu bir oluşu gerçekleştirdiler. Batılılaşmaya karşı dillerini korudular roman ve öyküler yazdılar. Büyük değişim içe dönüktü. Rus insan tipini öne çıkarma çabası yoğundu. Dönemin en güçlü........

© Milli Gazete