We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Madde madde eğitim

2 0 0
05.09.2021

1-Eğitim ya da terbiye beşikten mezara kadardır. Hayat boyu öğrenme şarttır. Eğitim ana karnında başlar, doğarken ezan ve kamet ile devam eder.

2-Aile eğitimi, çocuğu şekillendirir. Yüzde 85 çocuğun kişiliği okul öncesinde şekillenir.

3-Aile büyükleri, çocuğun geleceğini düşünüyorsa iyi rol model olmak zorundadır. Çocuk gördüğünü, duyduğunu alır. Ebeveyn düzgünse çocuklar düzgün yetişir genel olarak.

4-Ev bir okul, okul da bir ev olmalıdır. Yani anne baba eğitimi öğrenmeli, öğretmende anne baba sevgisiyle/şefkatiyle öğrencisine yaklaşmalıdır.

5-Öğrencinin hem beynine hem gönlüne ve hem de midesine dokunmalıyız.

6-Sevgi, ilgi, bilgi, sabır ve iletişim eğitimde sihirli kavramlardır. İçini doldurmak lazım.

7-Bir Çin atasözünde, “Üç gün okumayanın sözü dinlenmez” denilir. Okuma alışkanlığı en başta kazandırılmalıdır. Daha sonra günlük tutma alışkanlığı kazandırılmalıdır. Bu iki kazanım, çocuk için muazzam bir gelecek sağlar.

8-Nurettin Topçu öğretmenlere seslenirken, “İlkokulda merhameti, ortaokulda adaleti kazandırın yeter” demektedir. Yani bu ve benzeri evrensel değerler her şeyden önce bir kazanım haline getirilmelidir.

9-Eğitimde en önemli faktör öğretmendir. En çok öğretmene yatırım yapılmalı, en başarılı kişiler öğretmenliğe yönlendirmeli, en büyük paralar öğretmene verilmeli ve toplumun ihtiyacı kadar öğretmen mezun edilmelidir.

10-Öğretmen sabır küpü ve bilgi hazinesi olmalıdır. Bunlardan belki daha önemlisi öğretmenin anne baba şefkatiyle öğretmenlik yapması, sevgi ve ilgi göstermesidir.

11-Eğitimde en önemli esaslardan birisi de çocuğun istidat ve kabiliyetine göre mesleklere yönelmesidir. Kişi sevdiği işi yapmalı, yaptığı işten zevk almalıdır. Gönüllülük esasıyla, ibadet aşkıyla işini icra etmelidir. Çoklu zekâ kavramı eğitimde önemli bir ifadedir. Yüce Allah farklı yaratmıştır insanları. Yetenek ve kabiliyetleri keşfetmek, en önemli işlerden birisidir.

12-Üniversiteye kadar konular az, çeşitli beceriler daha çok kazandırılmalıdır. Güzel sanatlar, şiir, resim, spor, geziler çeşitli aktiviteler gibi çocuğun hayatında önemli bir yer işgal etmelidir. Kurumlar, müzeler, iş merkezleri ve fabrikalar gezdirilmelidir. Sınavlara........

© Milli Gazete


Get it on Google Play