Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın BM Genel Kurulu münasebetiyle ABD’ye yaptığı seyahat yoğun temaslarla geçti. ABD’de devlet yetkilileri ile yapılan görüşmeler sırasında özellikle de F-16’ların satışı ve elimizdekilerin elden geçirilmesi, bakım, onarımı gibi konular da görüşülmüş durumda. Bunu Sayın Erdoğan ve Çavuşoğlu’nun verdikleri cevaplardan anlıyoruz. Özellikle Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun bir soruya verdiği cevapta, “F-16’da şart kabul etmiyoruz” sözleri dikkat çekiciydi. Bu sözler ABD ziyareti sırasında ve sonrasında yapılan açıklamalarda gündeme geldi ama öylece kaldı. Hâlbuki F-16 konusu iki ülke arasında uzun zamandan beri sorun olmaya devam ediyor. Biz haklı olarak parasını verdiğimiz uçakları almak istiyoruz ama ABD nedense bu uçaklara sahip olmamızı istemiyor. Dışarıdan bakıldığında görünen husus o ki, ABD bir yandan Yunanistan’ı silahlandırırken, bizi silahsızlandıramasa da elimizin güçlenmesini istemiyor. Görünen bu. Çünkü; aynı ABD Yunanistan’ın sahip olduğu S-300 füze savunma sistemlerine sahip olmasına hiçbir itirazda bulunmazken, bize satın almak istediğimiz füze sistemlerini satmadıkları için Rusya’dan aldığımız S-400 füze savunma sistemleri sebebiyle her bakımdan ambargo uyguluyor. Bize ambargo uygulamakla kalmıyor, aynı zamanda uluslararası anlaşmalar gereği silahsız olması gereken Ege adaları ile bazı Akdeniz adalarını ABD Yunanistan’a gönderdiği araç ve gereçlerle bizzat silahlandırıyor. Kısacası, gelinen noktada ABD’nin müttefikliğinden söz etmek kendimizi kandırmaktan öte bir anlam ifade etmiyor

Bu noktada Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bazı sorulara verdikleri cevapları kısaca aktarmakta yarar var. Önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın senatörlerle yaptığı görüşmelerin ardından yaptığı açıklamadan kısa bir alıntı yapmakta yarar var: “Olumlu konuşuyorlar” ifadesini kullanarak, ”Senato’dan geçeceğini mi düşünüyorsunuz?” sorusuna ise, ”Öyle diyorlar” yanıtını veriyor.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ise, “ Kongre’den gelen sesler sebebiyle herkes, ‘Bir engel mi çıkacak’ ya da, ‘Şartlı mı olacak?’ diye sorular soruyor. Ama teknik düzeydeki müzakereler normal seyrinde sürüyor. Biz yönetime görüşmelerimizde şunu söylüyoruz; elimizi kolumuzu bağlayan bir anlaşma içinde olmayız. Biz F-16’yı alacağız, şöyle kullan. böyle kullan denmesi bir NATO üyesinin bir başka NATO üyesine böyle kısıtlama getirmesi kabul edilemez” şeklinde verdiği cevap ister istemez kafalarda bir takım soruların oluşmasına yol açıyor. Ayrıca görünen o ki, ABD Türkiye için gerçekten bir müttefik değil. ABD’nin yönü her konuda Yunanistan’dan yana oluyor. Böyle olunca da Türkiye olarak geleceğimizi ABD’ye güven üzerine inşa etmek yanlış olacaktır. Bu bakımdan en kısa zamanda kendi uçağımızı kendimiz yapmak durumundayız. Kaldı ki, Yunanistan Başbakanı Miçotakis yaptığı bir açıklamada, “Arkamızda Avrupa (AB) ve NATO var” diyerek cesareti nereden aldıklarını ifade etmiş durumda. Yunanistan’ı ayrıldıktan sonra yeniden NATO’ya alanlar, Türkiye’yi kapısında 60 yıldır bekletenlerin Yunanistan’ı Avrupa Birliği’ne almış olmaları da Miçotakis’i doğrulayan konulardır.

Sözü uzatmadan sıkça vurguladığım gerçeği tekrar etmekte yarar var. Yunanistan ve AB, ABD Haçlı birliğinin birer üyesidirler ve Haçlı zihniyeti yüzyıllardan beri değişmiş değildir. Öyle olmasa, ABD bir NATO üyesi Yunanistan’ı diğer NATO üyesi Türkiye’ye karşı silahlandırmayı sürdür mü? Hem de silahların büyük bir bölümünü bedelsiz Yunanistan’a teslim eder mi? Kısacası artık Haçlılarla iyi ilişkiler kurma hayalini bir kenara itmek ve gerekli tedbirleri almak durumundayız. Bu tedbirlerin de başında Haçlı ittifakına karşı oluşturulacak yeni bir ittifak geliyor. Yunanistan silahlandırılırken özellikle uluslararası anlaşmalar ihlal ediliyor. Söz gelimi Dedeağaç’ta oluşturulan üsse getirilen zırhlı araçlar çok geçmende adalara taşınıyor.

QOSHE - Alacağımız Uçağı Nerede Kullanacağımızı ABD Mi Belirleyecek? - Abdülkadir Özkan
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Alacağımız Uçağı Nerede Kullanacağımızı ABD Mi Belirleyecek?

3 0 0
29.09.2022

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın BM Genel Kurulu münasebetiyle ABD’ye yaptığı seyahat yoğun temaslarla geçti. ABD’de devlet yetkilileri ile yapılan görüşmeler sırasında özellikle de F-16’ların satışı ve elimizdekilerin elden geçirilmesi, bakım, onarımı gibi konular da görüşülmüş durumda. Bunu Sayın Erdoğan ve Çavuşoğlu’nun verdikleri cevaplardan anlıyoruz. Özellikle Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun bir soruya verdiği cevapta, “F-16’da şart kabul etmiyoruz” sözleri dikkat çekiciydi. Bu sözler ABD ziyareti sırasında ve sonrasında yapılan açıklamalarda gündeme geldi ama öylece kaldı. Hâlbuki F-16 konusu iki ülke arasında uzun zamandan beri sorun olmaya devam ediyor. Biz haklı olarak parasını verdiğimiz uçakları almak istiyoruz ama ABD nedense bu uçaklara sahip olmamızı istemiyor. Dışarıdan bakıldığında görünen husus o ki, ABD bir yandan Yunanistan’ı silahlandırırken, bizi silahsızlandıramasa da elimizin güçlenmesini istemiyor. Görünen bu. Çünkü; aynı ABD Yunanistan’ın sahip olduğu S-300 füze savunma sistemlerine sahip olmasına hiçbir itirazda bulunmazken, bize satın almak istediğimiz füze sistemlerini satmadıkları için Rusya’dan aldığımız S-400 füze savunma sistemleri sebebiyle her bakımdan ambargo uyguluyor. Bize ambargo uygulamakla kalmıyor, aynı zamanda uluslararası........

© Milli Gazete


Get it on Google Play