We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Ölüm gelmeden önce eşinizle helalleşin

47 0 0
23.12.2018

Ömür boyu en fazla kiminle vakit geçirdiysek, en çok kiminle insani münasebetler kurduysak, en fazla kiminle oturup kalktıysak, kiminle yaşadıysak ona dair kalın bir kul hakkı dosyası ile karşılaşmaya da hazır olalım.

İşte bu nedenle kul hakkı denilince şuurlu bir Müslümanın aklına herkesten önce yıllarını beraber geçirdiği eşi gelmelidir. Koca bir ömrü gece, gündüz beraber geçirdiğimiz otuz, kırk yıllık eşlerimizle oluşan kul hakları başka hiçbir hakka bezemeyecektir.

Otuz yıllık, kırk yıllık, elli yıllık evlilik demek aynı zamanda kıyamet günü karşımıza çıkacak oldukça kalın bir kul hakkı dosyası demektir. Ama maalesef kul hakkı denilince aklımıza en son eşlerimiz gelmektedir.

Hâlbuki Efendimiz (S.A.S.) buyuruyor ki, “Kıyamet gününde ilk olarak erkekle karısı davalaşacaktır. Vallahi kadının dili konuşmayacak ama el ve ayakları kocasına karşı yaptığı fesat ve bozgunculuk hususunda aleyhinde şahitlik yapacaklardır. Kocanın da elleri ve ayakları, karısına yaptıkları hususunda onun aleyhinde şahitlik yapacaklardır. Sonra adamla hizmetçileri aynı şekilde çağırılır. Sonra çarşı-pazar halkı çağırılır. (Muhakeme olunurlar. Haksızlık yaptıkları tespit edilenlerden) dirhemler geçmez. Aksine onların........

© Milli Gazete