We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Müslüman Gençler İçin Nefis Terbiyesi, İrade Eğitimi ve Zaman Kontrolü-1

33 0 0
16.06.2019

Eğer insanlar sana itaat etsin istiyorsan önce nefsini itaat altına al. Unutma! Nefsini itaat ettiremeyenlere ne ordular, ne teşkilatlar, ne cemaatler ne de ailesi ve çocukları hakkıyla itaat eder. Bil ki, kim nefsini Allah’a itaat ettirirse Allah da herkesi ona itaat ettirir. Eğer insanlar emrini, sözünü, vaazını, konferansını, talimatını dinlesin istiyorsan önce nefsine söz geçir. Unutma! Kendi nefsine söz geçiremeyenlerin sözü kimseye tesir etmez.

Eğer toplumu ıslah etmek istiyorsan önce nefsini ıslah et. Unutma! Kendi elini, dilini, gözünü, midesini, kalbini, zihnini, uykusunu, yemesini yani kendi nefsini ıslah edemeyenler toplumu da ıslah edemezler. Eğer muhalif olmak istiyorsan önce nefsine karşı muhalif ol. Nefsine muhalefet edemeyenin başkalarına muhalefeti de nefsi mutlu etmekten başka bir işe yaramaz. Unutma! Rabbimiz buyuruyor ki, “Kim Allah’ın huzurunda duracağı günden korkar ve nefsinin kötü arzularına karşı muhalefet eder, onu men ederse onun varacağı yer cennettir.” (Naziat, 40-41)

Eğer mücahid olmak istiyorsan önce nefsine karşı cihad et. Unutma Efendimiz (s.a.s) buyuruyor ki, “Mü’min, Müslümanların can ve mal hususunda kendisinden emin olduğu........

© Milli Gazete