We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Müslüman gençler için nefis terbiyesi, irade eğitimi ve zaman kontrolü-2

51 0 0
23.06.2019

Nefisle mücadelede iyi kılınmış bir namazdan sonra ikinci temel prensibin şeytan ve nefse bırakılmış bir dakikası bile olmayan yoğunlukta bir görev ve dava adamı olmak olsun. Unutma! Her boş vakit, nefsinin ruhunu işgal etmesi için şeytana sunulmuş iyi bir fırsat demektir. İşte bu nedenle muhakkak İslam cemaati içerisinde seni nefsin oyalamalarıyla değil, ümmetin dertleriyle dertlendirecek görevlerin olsun.

Sana bir dakika bile boş oturma fırsatı vermeyecek, dizi ve internet müptelası olmanı engelleyecek, gıybet ve kulis yapmana zaman bırakmayacak, şehvetin tuzaklarına karşı önüne set çekecek Müslümanca görevler, nefisle mücadelende ve iradeni terbiye etme sürecinde senin en büyük yardımcıların olacaktır.

Üstad Hasan el-Benna’nın dediği gibi, “Öyle yoğun olmalısın ki işlerin ve görevlerin vaktinden çok olmalı.” Unutma! Hakkın hâkimiyeti yolunda üzerine aldığın her görev, nefsin hezimeti yolunda atılmış büyük bir adım demektir. Tembellik ve görevsizlik, ruhunun etrafından dolaşan en büyük tehlikelerdendir. Ümmetin mücahid lideri Necmeddin Erbakan’ın dediği gibi, “Hakkın tesisi için çalışmamakla, batılın hâkimiyeti için........

© Milli Gazete