We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Müslüman bürokratlara-2

86 0 0
18.07.2019

Yaptığınız her atamada, her görevlendirmede ve her terfide Allah’tan korkun, ince eleyip sık dokuyun. Sırf eşiniz, dostunuz ve tanıdığınız olduğu için ehliyet ve liyakati olmayanlara görev vermeyin. Çünkü Efendimiz (s.a.s.) buyuruyor ki: “Birisi bir adamı aralarında ondan daha liyakatlisi bulunduğunu bile bile idareci yaparsa, Allah’a, Resulüne ve İslâm toplumuna hıyanet etmiş olarak ölür” (Camiu’s-Sağir).

Hak etmediğiniz ve hakkını veremeyeceğiniz makamları ve koltukları talep etmeyin. Ehliyet ve liyakatinizin olmadığı kamu görevlerine de talip olmayın. Çünkü Efendimiz (s.a.s.) buyuruyor ki: “Bize göre sizin en hainleriniz ehliyet ve liyakati olmadığı halde biz¬den görev talep edenlerinizdir” (Camiu’s-Sağir).

Beraber çalıştığınız memurlarınıza, hizmetinizde bulunanlara, personellerinize İslam ahlakıyla muamele edin. Onların hakkını ve hukukunu kendi hakkınız ve hukukunuz gibi gözetin. Çünkü Efendimiz (s.a.s.) buyuruyor ki: “Emrinizin altındakiler sizin kardeşlerinizdir. Onları emriniz altına veren de Allah’tır. Öyle ise kimin emri altında bir kardeşi varsa, ona yediğinden yedirsin, giydiğinden giydirsin. Gücünün yet¬mediği bir işi kendisine........

© Milli Gazete