We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Müslüman Babalara 3

34 0 0
07.04.2019

Ey Müslüman babalar! Çocuklarınıza Hz. Ömer’in (r.a) cesaretini öğrettiğiniz gibi ona “Gerekirse seni eğri kılıçlarımızla düzeltiriz” diyen adamın cesaretini de öğretin.

Hz. Ömer (r.a) Halife olduğu zaman verdiği hutbede “Ey cemaat, ben hata edersem, eğilirsem ne yaparsınız?” demişti. Sahabeden bir adam halifenin huzurunda ayağa kalkıp elindeki eğri kılıcı göstererek, “Ey Ömer! Eğer sen eğilirsen vallahi seni bu eğri kılıçlarımızla düzeltiriz” demişti.

Çocuklarınıza bu adamı da tanıtın ki, yeri geldiğinde herkesi uyarabilecek bir cesarete sahip olsunlar. Liderleri, önderleri, başkanları, hocaları, şeyhleri ne yaparsa yapsın bir kılıf uydurup, bir fetva bulup, bir mazeret üretip onların günahlarına ortak olmasınlar. Yanlışları meşrulaştırmasınlar. Bizden olan yanlış da yapsa bizdendir deyip dünyalarını da ahiretlerini de berbat etmesinler.

Ey Müslüman babalar! Çocuklarınıza Hz. Ömer’in (r.a) adaletini öğrettiğiniz gibi ona “Ey Ömer! Allah’ın bize helal kıldığını sen mi bize haram kılıyorsun” diyen yaşlı kadının duruşunu da öğretin.

Hz. Ömer (r.a) bir hutbesinde “Kadınlara mehir verirken aşırı gitmeyin. Eğer onlara çok mehir vermek dünyada hayır ve Allah........

© Milli Gazete