We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Gençler için elektronik günahlardan korunma kılavuzu

28 0 0
04.04.2019

Başkasının internet geçmişini kontrol etmek:

Genç kardeşim! Bir başkasının internet geçmişini izinsiz kontrol etmek dinen uygun değildir. Farkında olmadan bir takım ayıpların ortaya çıkmasına sebep olabileceğin gibi herhangi bir ayıp söz konusu olmasa bile başkasının gizli hallerini araştırmak büyük günahlardandır.

Başkasının mail, mesaj ve yazışmalarını izinsiz incelemek: Genç kardeşim! Müslüman elinden ve dilinden Müslüman’ın emin olduğu kimsedir. İzinsiz olarak başkasının mail, mesaj ve konuşmalarını incelemek hem ahlaken hem de fıkhen uygun değildir. Bu durum ayrıca kul hakkını da beraberinde getiren bir günahtır.

Başkasının internet bağlantısını izinsiz kullanmak: Genç kardeşim! Başkasının internet bağlantısını izinsiz olarak kullanmak açık bir kul hakkıdır. Başkasına ait olan bir değeri izinsiz kullanmanın yanında izinsiz kullanılan internetin limit ya da kota aşımı da ek bir sorumluluk getirecektir. Genç kardeşim! Yarın mahşer yerinde namaz, oruç gibi temel ibadetlerin hesabını vermiş, içki, kumar, zina gibi büyük günahlara bulaşmamış ve tam........

© Milli Gazete