We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Adam Yazan Adamlar ve Şehit Muhammed Mursi

37 0 0
20.06.2019

Mısır’da İhvan-ı Müslimin’in kurucusu üstat Hasan el Benna’ya neden bu kadar az kitap yazdınız diye sorulunca; “Biz kitap değil, adam yazıyoruz” diyerek tarihi bir cevap vermiş ve İslam’a hizmet edecek kaliteli Müslümanlar yetiştirmenin İslami hareketin ve hareket liderlerinin öncelik görevlerinden olduğuna dikkat çekmiştir.

Yıllarca zindanlarda kalmalarına, suikastlara ve saldırılara maruz kalıp şehit olmalarına, kapatılmalara ve yasaklamalara rağmen Hasan el Benna’nın adeta satır satır yazıp, ilmek ilmek dokuduğu yiğit adamların bir asra yakındır zalim Mısır yönetimlerine kök söktürmeye devam etmesi, bu sözün önemini bir kez daha ortaya koymuştur. O’nun kurduğu ve kurumsallaştırdığı İhvan hareketi, adeta dava adamı üreten bir fabrika gibi Mısır’ın kaliteli insan ihtiyacını karşılayan en önemli yapı haline gelmiştir.

Hasan el-Benna’nın şahadetinden sonra Mısır zindanlarına doldurulan İhvan liderlerinden birisi hatıratında şöyle diyor: “Aylardır zindandaydık, dışarıdan hiçbir haber alamıyorduk. Kardeşlerimizin bir kısmı şehit edilmiş bir kısmı ise zindanlara doldurulmuştu. Davamızın geleceği adına umutsuzluk ruhumuzun etrafında dolaşıyordu. Bir gün zindan kapıları açıldı ve içeriye yeni mahkûmlar olarak hiç tanımadığımız nur yüzlü birçok gencin getirildiğini gördük. Siz neden tutuklandınız diye sorduğumuzda, ‘Biz şehit Hasan........

© Milli Gazete