We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Suriye’de Terörist kim, gidiş nereye?

3 1 0
28.10.2019

Barış Pınarı Harekâtı ile birlikte Suriye Meselesi yeni bir rotaya doğru döndü. Türkiye bölgedeki iki büyük ve lokomotif güç ile ayrı ayrı masaya oturdu ve mutabakata vardı. İki anlaşmada da Türkiye’nin kontrolünde olan, sınır boyunca 120 km’lik genişlikte ve 32 km’lik derinlikteki alandan bahsediliyor.

Bu alan için ABD ile yapılan anlaşmada “Türk kuvvetleri tarafından kontrol edilen güvenli bölgedeki” ifadeleri var. Rusya ile yapılanda da “Tel Abyad ve Ras Al Ayn’ı içine alan 32 km derinliğindeki mevcut Barış Pınarı Harekatı alanındaki yerleşik statüko muhafaza edilecektir” diyor. Buradaki statüko sadece Harekât ile askerî kontrolü mü kast ediyor çok açık değil. Bununla Fırat’ın batısındaki bölgede yapılanlara benzer davranışlar da kast edilmiş olabilir. Orada, Türkiye bir devlet yapılanmasına benzer davranışlarda bulunuyor suçlamalarına muhatap olmakta.

Her iki anlaşmada da Suriye’nin siyasî birliğine ve toprak bütünlüğüne vurgu var.

Yine her iki anlaşmada da terörle mücâdele vurgusu var. Ama…

Ama’yı açmadan önce her iki anlaşmaya ayrı ayrı bakmamız gerekiyor.

ABD ile yapılan anlaşmada 5’inci maddede DEAŞ (IŞİD)’la kararlı bir şekilde yapılacak mücâdeleden bahsedildikten sonra 6’ncı maddede “…terörle mücâdele harekâtlarının yalnızca terör unsurları ile bu unsurlara ait barınak, sığınak, mevzi, silah, araç ve gereci hedef alması gerektiği üzerine mutabık kalır.” denilmektedir. 9’uncu maddede YPG’nin elindeki silahların toplanması ile YPG tahkimat ve tüm muharip mevzilerinin kullanılmaz hale getirilmesi, 11’inci maddede de YPG’nin 120 sat içinde çekilmesi vardır.

Rusya ile yapılan anlaşmada terör, 2’nci maddesinde “Terörizmin tüm şekil ve tezahürleriyle mücâdele etme” ve 7’nci maddede........

© Milli Devlet