We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Saçılımın güncellenen açılımı

2 3 0
16.09.2019

Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölge tartışmaları hız kesmeden devam ediyor. Güvenli bölge sadece Fırat’ın doğusunda olacakmış gibi bir algı hâkim. Ancak görünen o ki bütün Suriye sınırımızla, Irak sınırımızı da kapsayacak gibi bir yöne doğru gidiyor. Bu konudaki işaret fişeklerini ve gidişâtla ilgili düşüncelerimi “Yeni açılım(lar)ın ayak sesleri” ve daha önceki yazılarımda paylaştım. Yeni fişekler atılmaya da devam ediliyor.

Kim bu Demirtaş kardeşler?

İlginç açıklamalar peş peşe basında yer almaya başladı. Mesela, bugün adı HDP olan bölücü parti, 2007-2008 yılları arasında daha, Demokratik Toplum Partisi iken genel başkanı olan Nurettin Demirtaş açıklama yaptı. Açıklamasında “Davutoğlu bu tutumuyla geçmişte ortağı olduğu suçlarını belki affettirebileceği gibi Türkiye’nin demokratikleşmesine de hizmet edebilir” dedi. Aynı haberde “Davutoğlu bunların nasıl bir özel savaş makinesi olduğunu iyi bildiğinden adımlarını oldukça hesaplı atmaktadır. Öküzün yere düşmesini beklemektedir. O zaman bıçak çeken çok olur!” sözleri de dikkat çekici.

Parti kuracağı haberleri dolaşıma çıkmakla birlikte ne olacağı daha kesinleşmemiş olan bir kişi için, PKK’nın en üst düzey yöneticilerinden birisinin ilginç cümleleri var. Kamuoyunun terörle mücâdeleye verdiği desteği düşündüğümüzde, Türk Milletinin “Özel savaş makineleri”nin yanında yer alacağını hemen söylemek yanlış olmayacaktır. Gerçi Türkiye Türklerinin bugün yaşadıklarında büyük vebali olan bir siyasetçiden bahsediliyor ancak tarladaki ayrık otları temizlemek de böyle bir şey olsa gerek. Ama cümlede suçların ortaklığı da var ama cümlenin öznesi ortaklar değil gibi görünüyor.

Aynı saatlerde cezaevindeki küçük kardeş Selahattin Demirtaş’ın açıklaması da basında yerini aldı. HDP eski Genel Başkanı annelerin Diyarbakır’da HDP önünde devam eden eylemlerinin haklı olduğunu söyleyerek, çok uzun zamandır bölücü terör örgütünün elinde olan kamu görevlilerini hatırlattı. Çözüm olarak sunduğu beş maddelik teklifinde de PKK’nın elindeki bu kamu görevlileri için TBMM’de komisyon kurulmasını istedi. Bu istek bölücü terör örgütünü en üst düzeyde siyasi muhatap almak anlamına da geliyordu. Tıpkı 15 Şubat 2015’deki Dolmabahçe Mutabakatı ve onu takip eden........

© Milli Devlet