We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Cumhuriyetin en uzun 15 yılı

2 1 0
14.05.2019

Geçen günlerde sohbet ederken arkadaşlardan birinin ağzından “Cumhuriyetin en uzun on yılı” sözü çıktı. Haklıydı ama küçük bir düzeltme ile… En uzun on değil on beş yıl. Hem de Türk milletinin çok büyük çoğunluğunun, yataktan gerinerek kalkıp, “çok şükür rüyaymış” demeyi isteyeceği on beş yıl. Karabasanlarla dolu, en korkunç kâbusların içinde debelenip durduğumuz koskoca on beş yıl… Bu dönemi yaşatan yöneticiler hariç, destek verenlerin ekseriyetinin de bu düşüncelere katılacağını, yaşanan gerginlikten bıktığı on beş yıl.

Sadece son üç yıla bakıldığında bu dönemin nasıl olduğu anlaşılıyor. Malum 15 Temmuz gecesinde yaşananlar bile tek başına yetecek bir ağırlık taşıyor. Satılmışlar, devşirilmiş hainler, emperyalizmin işbirlikçileri, ihanet şebekesi vesaire her şeyi söyleyebiliriz. Ne söylersek ve nasıl söylersek söyleyelim hem az gelecektir hem de haklıyız. Ağzımızdan çıkan hiçbir söz yüreğimizin yangınını söndürmez. Ama bir gerçek daha var ki hepsi de Türk tabiiyetinde ve hepsi de Müslümanım demekteler. Kalıntıları, akrabaları, eski yol arkadaşları ve aldattıkları hala içimizde yaşıyorlar. Hatta her kademede ülkemizi yönetiyor, yurtdışında devletimizi temsil ediyorlar.

Anlaşılan o ki, 15 Temmuz uzun rota üzerindeki çok önemli bir ara istasyon. Hani uzun yolculuklarda arada bir verilen ihtiyaç molaları, trenlerin ikmal istasyonları gibi. Aslında yolculuk menzile doğru devam ediyor.

Bir başka istasyon 31 Mart

30 Mart 2014 Mahalli Seçimlerinden 31 Mart seçimlerine kadar geçen 5 yıl bir günlük zaman içinde 7’nci seçimi yaptık. Yaptık yapmasına ama hâlâ bitiremedik. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) akla, mantığa, vicdana ve hukuka aykırı bir şekilde, İstanbul Büyükşehir Belediye seçiminin yenilenmesine karar verdi. Karar öğrenildiği anda da ortalık tam anlamıyla karıştı. Genel seçimlerden daha fazla ağırlığı olacak bir sürece girdik. Yani sekizinci seçimi yapacağız.

Türk milleti ikiye ayrıldı. Bir yanda mutlaka bir şeyler oldu ama bilmiyoruz, bir katakulli var diyenlerle millî iradeye gasp ediliyor diyenler arasında tartışmalar sürüyor. Ancak seçim yenileme kararına göre kesin bir gerçek daha var ki o da aynı zarftaki dört oyun üçü temiz ve şaibesiz. Sadece birisinde oyun var, tezgâh var, değiştirme var, tam kanunsuzluk var…

Tarihe geçecek bir karara el kaldıran yedi YSK üyesi, çocuklarına çok utanılacak bir miras bıraktılar. Tıpkı 16 Nisan 2017 referandumunda yasada yazılı olan hükme rağmen ve bu hükmü ortadan kaldıran içtihatları gibiydi. Utanılacak miraslarını arttırdılar.

Seçim, üretemez bir hale getirilen ekonominin çok büyük sarsıntılar yaşadığı, dış borçların ödeme zamanının geldiği, yeniden borç alabilmek için yabancı bankerlerin kapısına dayanılan bir döneme girilmişken oldu. Aslında perşembenin geleceği çarşambadan belliydi. 3 Kasım 2019’da yapılması referandumda karara bağlanan........

© Milli Devlet