We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Türk solunun solan yüzü CHP ve çatlakları

1 0 0
11.07.2021

(Cumhuriyet Halk Partisi), 9 Eylül 1923 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde kurulan ve Türkiye'de etkinlik gösteren ilk siyasi partidir. Altı ilkesi vardır( “Cumhuriyetçilik”, “Halkçılık”, “Milliyetçilik” ve “Laiklik, Devrimcilik, Devletçilik)

Parti kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’tür. Ve partinin koltuğunu çok seven sonraki dönemlerinde sıkça başkanlık eden İsmet İnönü’dür. Belgeler ve tarihsel açıklamalardan gördüğümüz okuduğumuz kadarı ile Atatürk ve İnönü arasında özellikle Atatürk’ün vefatına yakın senelerde sıkça münakaşa ve anlaşmazlık yaşanmış. İnönü, Atatürk'ün yanındaki herkesin hükümet işlerine karışmasından çok şikayetçiymiş ve bunu bir toplantıda dillendirip yüksek sesli bir tartışma yaraşmış. Bu münakaşalarından sonra Atatürk’ten İnönü’ye ara vermesi ve istirahat etmesi yönünde bir teklif gitmiştir. Lozan ve sonrasındaki memleket işlerinin İnönü'yü fazlaca yıprattığı öne sürülerek teklifi tartışmasız kabul etmiştir.

İnönü’den boş kalan makama Atatürk, Celal Bayar'ı uygun bulmuştur.

İsmet İnönü Atatürk tarafından erken emekliliğe ayrılmıştır. İnönü, küs ayrılmadıklarını, kardeşliklerinin ebedi olduğunu her fırsatta belli etse de Mustafa Kemalin ölümünden yaklaşık 1 ay sonra paralardan Atatürk'ün resmini kaldırarak kendi resmini koydurmayı da görev bilmiştir. Ayrıca Pullarda kendi resimlerini bastırtmıştır. Çankaya'daki Atatürk heykelini depoya kaldırtmış tüm resmi dairelerden Atatürk’ün resmini indirtip kendi resmini astırmıştır, Atatürk’ün en yazdığı Nutuk'u yasaklatmıştır…

26 Aralık 1938’de toplanan CHP Olağanüstü Kurultayı’nda Atatürk’ün ‘Ebedi Şef’, İnönü’nün de. ‘Milli Şef’ olarak anılması, İnönü’nün ‘CHP’nin değişmez genel başkanı’ olması kabul edildi.

Tek partili dönemden çok partili döneme geçiş bahsedildiği gibi İnönü’nün siyaset meydanında yeni partiler yeni sesler istemesi ile gerçekleşmedi. Avrupa demokratik bir Türkiye görmek istediğini hükümete net bir şekilde iletince el mahkum dönem değiştirildi. Süslü manşetler ve taraflı yazarlar aksini iddia etseler de CHP istemeye istemeye bu yola girdi ve bir daha da sağlam bir iktidar........

© Milat


Get it on Google Play