We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Ötekileştir-me!

2 0 0
02.10.2021

Öteki, "öte" kavramından türeyerek 'kendinden olmayanı' aşağılama, değersizleştirme ve uzaklaştırma anlamlarında kullanılmaktadır.

Bugün, toplumu tehdit eden en önemli unsurlardan biri de insanların belli farklılıklara odaklanarak biz ve öteki ayırımı yapmalarıdır. Asıl konuşulması gereken ve sorun teşkil eden husus, zihinlerde yaratılan uçurumlar ve kutuplaşmalardır.

Oysa insanları ve toplumları “öteki” kavramıyla ayırmak yerine insanların farklılıklarını bir zenginlik kaynağı olarak görmek, barışın ve gelişmenin temelidir. Farklı olanı anlamak, ötekileştirmemenin ilk basamağıdır.

Bir toplumda yaratılan “öteki” kavramı, diğerindeki “biz” duygusunu güçlendiriyor ve insanlığı kemiren düşmanlıklara dönüştürüyor.

Toplumu gruplara bölmenin, daha sonrasında o grupları birbirine düşman etmenin ilk adımı, önceleri sadece ben- sen iken sonradan toplumun içindeki dinamikler bu söylemi büyüterek kutuplaştırmanın bağnaz haline dönüştürüyorlar. Başkasının farklılığını kötüleyerek kendi değerini arttırmaya çalışıyorlar. Ötekileştirmenin keskin dili sanırım daha çok siyasette kullanılıyor. Çünkü siyaseti fanatik bir dille yapıyoruz. Bir süre sonra da holiganlaşan bir güruh meydana getiriyoruz. Siyasi söylemi ve eylemi ucuzlaştırarak amigoluk yaptırıyoruz. (Siyasi deneyimi olan biri........

© Milat


Get it on Google Play