We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

HDP'nin Kürt kadın algısı

19 12 0
04.07.2021

Anadolu topraklarında son derece güçlü bir özne olan kadın, siyasallaşma sürecine dahil edilirken bu süreçte kadını yönlendirilen yollar tahribatlara neden olmuş ve özne olmaya çalışan kadın sözde aydınlar ve ideolojiler tarafından nesneselleştirilmiştir.

Bugün ki iç acıtan konumuz Kürt kadınının kendine yabancılaşması daha doğrusu yabancılaştırılması.

Bu yok edici hasarlar nasıl verildi diye sormadan edemiyor insan, muhakkak sizde soruyorsunuz. Barış güvercinleri uçurarak zeytin dalları uzatılarak. En güçlü silah olan dil yoluyla. Yalanlarla, sahte vaatlerle, melek pozları ile… Kısacası İnce eleyerek ve sık dokuyarak.

Öncelikle kadın ne demektir? Anne, abla, kız kardeş, öğretmen, asker, polis, astronot … sayabileceğim birçok şey ve tek açıklama kadın ‘’insan’’ demektir. Kadınlar, insanlığın, medeniyetin, toplumun gelişimi sırasında gösterilmek istenilen gibi arkada durmamıştır, en önde herkesle beraber yürümüştür. Tarihte bu gerçek kara sayfalara kara kalemlerle yazılmış olsa da, silinmeye çalışılsa da, konuşan sesler kısılsa da gizlenmek istenen aşikar olmakla meşhurdur.

Kürt kadını ise kadınların; kültürünü, dinini ve masumiyetini beyaz başörtülerinde gururla taşıyanıdır. Kürt kavmi daima dinini benimsemiş bunu benimsetenlerden en önemli kişi yine Kürt kadını evinde Kur'an-ı Kerimi en baş köşeye koymuştur dinini yaşamış ve öğretmiştir. Tabi bazı idealar Kürt kadını kavramını değiştirmeye kendi benimsedikleri şekle ve tanıma sokmaya niyetlidir. Kürt kadınına sözde modernleşme rüzgarları estirir. Başta PKK - HDP ve uzantıları …

Yeni bir vatan, hükümet ve iktidar isteyen HDP için kaynağını halktan alması yeterli gelmez aynı zamanda akla yatkın bir iktidarda olması gerekmektedir. Bir ideayı akla yatırmanın en basit yolu da barışçıl söylemler eşitlikçi duruş........

© Milat


Get it on Google Play