We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Türkiye ekonomisinin dinamikleri

16 4 0
18.07.2022

Türkiye ekonomisinde canlılık artarak devam ediyor.

TÜİK verilerine göre sanayi üretim endeksi mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %9,1 bir önceki aya göre de %0,5 oranında artış gösterdi.

Ciro endekslerine bakıldığında ise toplam ciro bir önceki yılın aynı ayına göre 2,7 oranında artış gösterirken toplam cironun alt detaylarına bakıldığında; sanayi sektörü ciro endeksi 8,7, inşaat ciro endeksi x,1, ticaret ciro endeksi 2,6, hizmet ciro endeksi 7,3 arttığı görülüyor. Aylık bazda ise sanayi sektörü ciro endeksi %6,3, ticaret ciro endeksi %3,5, hizmet ciro endeksi %7,8 artarken, inşaat ciro endeksi %1,4 azaldı.

Tüm bunların yanında Sabit fiyatlarla yani enflasyondan arındırılarak hesaplanan perakende satış hacmi mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre ,8 oranında artarken bir önceki aya göre de %1,9 oranında artış gösterdi.

Perakende satış hacmi iç talebin yüksek olduğunun en önemli göstergesi olarak ifade edilebilir. Perakende satış hacmindeki artış sanayi üretimini ve ciro endeksini de artıran bir diğer önemli etken olarak söylenebilir. Nitekim iç talepte yaşanan artış sanayi üretimini de artırıyor.

Sanayi üretimini ve toplam ciroyu artıran bir diğer önemli etken ise ihracat verilerinde yaşanan artıştır. Yoğun iç ve dış talebin etkisiyle sanayi üretimi ve sanayi ciro endeksinde hızlı artış yaşandığını görebiliyoruz.

Sanayi üretiminin artmasına neden olan diğer etkenlere de değinmekte fayda var.

Yaşanan........

© Milat


Get it on Google Play